Konto oszczędnościowe – czy warto je mieć?

Wiele osób zastanawia się, czy oprócz zwykłego konta bankowego warto także założyć konto oszczędnościowe. Jeszcze kilka lat temu z takiej opcji korzystało mnóstwo osób (szczególnie starszych). Obecnie jednak nie są one tak popularne. Co więc warto o nich wiedzieć? Jak wygląda korzystanie z takiego konta? Czy opłaca się je mieć? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Konto oszczędnościowe – co warto o nim wiedzieć?

W wielu bankach przy zakładaniu konta bankowego przedstawiciele namawiają klientów do tego, by ci od razu otworzyli konto oszczędnościowe, które świetnie się sprawdza w tym, by gromadzić na nim swoje środki pieniężne. Jeszcze kilkanaście lat temu takie konto naprawdę opłacało się mieć, gdyż opłaty za nie były bardzo niskie (a nawet nie było ich wcale), a wysokie oprocentowanie przyczyniało się do tego, że co miesiąc można było pomnożyć swoje pieniądze. Jak wygląda sytuacja obecnie? Aktualnie nie jest już tak kolorowo. W wielu bankach po prostu nie opłaca się mieć dodatkowego konta oszczędnościowego, gdyż opłaty za nie wynoszą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych za miesiąc. Ponadto, zyski z trzymania na nim pieniędzy są znikome. Nawet przy bardzo dużych sumach klienci nie są w stanie zarobić więcej niż kilkadziesiąt złotych na miesiąc. Zarabianie na odsetkach nie jest więc już możliwe (przynajmniej w kilku popularnych bankach).

Pomoc w zarządzaniu finansami

Konto oszczędnościowe z pewnością pomaga w zarządzaniu swoimi finansami. Jak to wygląda w praktyce? Osoby, które chcą oszczędzać lub odkładać na dany cel środki pieniężna mogą robić to właśnie przy pomocy konta oszczędnościowego. W każdej chwili bowiem można przelać na nie dowolną sumę pieniędzy i pobrać je, gdy zajdzie taka potrzeba. Zdecydowanie jest to najbezpieczniejszy sposób przechowywania pieniędzy. Co ważne, konta oszczędnościowe coraz częściej są kontami otwartymi dla klientów, a to oznacza, iż jego właściciel w każdej chwili może „wyciągnąć” z niego pieniądze. Konto oszczędnościowe nie jest prowadzone bowiem na takich samych warunkach jak np.: lokaty, dlatego też nie trzeba się obawiać, iż każda wypłata pieniędzy wiąże się z dużą prowizją dla banku. Nie oznacza to jednak, że takich prowizji bank nie pobiera wcale. Przeważnie jednak klient ma możliwość jednej lub dwóch bezprowizyjnych wypłat pieniędzy w miesiącu. Oprócz tego wszystkiego, konto oszczędnościowe przydaje się wtedy, gdy klient ma odłożoną naprawdę dużą sumę pieniędzy. Jeżeli chce się na takim koncie trzymać 1000 – 2000 zł i nie przelewać na nie więcej pieniędzy, może to się klientowi kompletnie nie opłacać. Osoby zainteresowane posiadaniem takiego konta powinny sprawdzić oferty przynajmniej w kilku bankach. Przeważnie jednak najlepiej opłaca się otworzyć konto oszczędnościowe w banku, w którym ma się konto już od wielu lat i z którego korzysta się na bieżąco.

Redakcja firma-wnecie.pl