Na czym polega sprawdzenie firmy z Chin?

Prowadząc import z dalekich krajów warto sprawdzić czy firma, z którą przedsiębiorca chce współpracować, na pewno istnieje. Dla niedoświadczonych biznesmenów może wydawać się to zaskakujące, ale jest to kluczowe, by zapewnić sobie bezpieczeństwa transakcji.

Co można zrobić samodzielnie?

Podstawowym krokiem jest sprawdzenie dokumentów firmy, takich jak licencja biznesowa. Należy zweryfikować, czy przesłany skan jest ważny i faktycznie wystawiony na firmę, z którą chce się nawiązać współpracę. Bardzo istotne jest sprawdzenie autentyczności, dlatego warto poprosić o wyraźny skan w kolorze. Jednak nawet taki zabieg może nie być pomocny, jeśli nie umie się znaleźć oznak fałszerstwa czy zmian np. w takich programach jak Photoshop.

Uwaga! Jeśli potencjalny kontrahent utrudnia sprawdzenie firmy w Chinach poprzez odmawianie wysłania skanów i istotnych informacji, jest to konkretny sygnał, że może dojść do oszustwa. Lepiej zrezygnować z dalszych rozmów z taką firmą.

Czy samodzielne sprawdzenie dokumentów wystarczy?

Sprawdzenie dokumentów potwierdzających rejestrację firmy w Chinach to pierwszy krok, który nasuwa się na myśl w kontekście zweryfikowania danego przedsiębiorstwa. Skontrolowanie numerów rejestracji w SAIC – the State Administration Industry & Commerce, czyli odpowiednika polskiego KRS oraz przejrzenie otrzymanych od przyszłego kontrahenta skanów dokumentów, to za mało, jeśli chodzi o sprawdzenie firmy z Chin. Dlaczego? Takie informacje mogą być niestety sfałszowane. Jeśli ktoś chcę oszukiwać osoby z innych krajów, podrobienie dokumentów nie jest dla niego większym problemem. Uczciwi przedsiębiorcy niestety często się na to nabierają, ponieważ patrzą na otrzymane dokumenty ze swojej perspektywy – oni wysłaliby prawdziwe informację i tego samego oczekują z drugiej strony. Jednakże jeśli chodzi o umowy opiewające na setki tysięcy złotych, nie warto być nadmiernie ufnym. Jeśli nie jest się pewnym autentyczności otrzymanych dokumentów, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług weryfikacyjnych oferowanych przez polskie przedsiębiorstwa, wtedy profesjonalista oceni ich zgodność z rzeczywistością.

Czy można mieć 100% pewności istnienia chińskiej firmy?

Tak. Można zlecić sprawdzenie firmy w Chinach profesjonalnemu usługodawcy w Polsce. Wtedy wyznaczona osoba przeprowadza wizję lokalną, czyli pojedzie do Chin, aby sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo faktycznie ma tam swoją siedzibę i jak ono wygląda. Inspektor, który sprawdza firmę, na koniec pracy wykonuje szczegółowy raport, w którym przedstawia kluczowe dla importera informację, zdjęcia oraz komentarz odnoszący się do funkcjonowania fabryki. Dzięki temu importer wie jak działa dany zakład pracy. Na podstawie przedstawionego raportu może podjąć decyzję, czy spełnia ona jego wymogi jakościowe i czy jest dobrym materiałem na przyszłego zagranicznego wspólnika.

Podsumowanie

Przed podjęciem współpracy z zagraniczną firmą, sprawdź jej wiarygodność. Niezależnie, czy kraj, w którym funkcjonuje, leży daleko czy blisko od Polski, jest to niezbędne dla bezpieczeństwa finansowego Twojej firmy. By mieć stuprocentową gwarancję prawidłowej weryfikacji, warto skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się sprawdzaniem zagranicznych przedsiębiorstw. Poniesienie ceny za taką usługę jest nieporównywalnie niższe i bardziej opłacalne niż narażenie się na oszustwo ze strony nieuczciwego kontrahenta, które może iść w setki tysięcy złotych, a przy bardzo poważnych transakcjach nawet i w miliony. Dlatego nie warto na tym oszczędzać i sięgnąć pomocy profesjonalnych inspektorów lub importerów z wieloletnim doświadczeniem w tej branży.

Redakcja firma-wnecie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.