Skąd pieniądze na inwestycje? – sposoby finansowania

Mamy pomysł, chcemy rozwinąć biznes, ale nie mamy pieniędzy. Skąd pieniądze na inwestycje? Jakie są sposoby finansowania rozwoju lub założenia biznesu?

Własne oszczędności

Założenie własnej firmy jest proste, jednak jej utrzymanie to już inna kwestia. Niestety w dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja jest bardzo duża, trudno utrzymać się na rynku nie mając na początku odpowiednich nakładów finansowych. Pieniądze są potrzebne, niezależnie od tego, jaki biznes chcemy prowadzić – wynajem lokalu, zakup towaru, urządzenie biura, opłacenie księgowej, pracowników. To wszystko kosztuje i to niemało. Jednym ze sposobów na finansowanie inwestycji jest oczywiście wkład własny. Jeżeli posiadamy oszczędności, można zainwestować je w swój pomysł.

Dotacje unijne

Dotacje unijne cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, pomoc finansowa dla początkujących przedsiębiorców to dobre rozwiązanie. Oczywiście takie wsparcie finansowe nie otrzyma każdy, nie mniej jednak warto się o nie starć. Oczywiście wszystkie wydatki muszą być uwzględnione w biznes planie, na tej podstawie zostają rozpatrywanie wnioski.

Szukaj sponsora

Masz ciekawy pomysł? Chcesz wyprodukować innowacyjny produkt? Sprowadzić na polski rynek nietypowe towary? Rozpocząć samodzielną produkcję? Możesz zdecydować się na szukanie sponsora na własną rękę. W tym wypadku działa to tak, że osoba, która ma pieniądze inwestuje w Twój pomysł, a Ty w zamian oddajesz jej część wypracowanych pieniędzy. To uczciwe rozwiązanie, które pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i spróbować zaistnieć na rynku. Na podobnej zasadzie działają Anioły Biznesu.

Pożyczka z banku

Innym rozwiązaniem będzie po prostu zapożyczenie się w banku. Kredyt dla firm czy pożyczka to częsty sposób finansowania, na który decyduje się dużo przedsiębiorców. Chociaż jest to dość ryzykowne rozwiązanie, w niektórych przypadkach po prostu nie ma innego wyjścia i trzeba zaryzykować. Zastanawiasz się skąd wziąć pieniądze na inwestycje? Możesz zdecydować się na kredyt dla firm bez zaświadczeń o dochodach, obecnie nie trzeba dopełniać szeregu formalności, wiele rzeczy możesz załatwić przez internet. Oczywiście w przypadku kredytu dobrze będzie negocjować warunki umowy kredytowe to jest ważne. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to możliwe i do razu przystaje na warunki proponowane przez banku czy firmę pozabankową, To jest jednak duży błąd, bo można wynegocjować dla siebie naprawdę dobrą ofertę i to bez większych umiejętności negocjacyjnych. Można zatrudnić też doradcę finansowego, który nam w tym pomoże to też jest dobre rozwiązanie.

Jak widać jest sporo sposobów na uzyskanie pieniędzy na inwestycję i nie są to wszystkie opcje. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw i wybrać taką formę finansowania, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Kto nie ryzykuje ten nie ma, dlatego warto niekiedy podjąć ryzyko i zdecydować się na zainwestowanie pieniędzy w pomysł, szczególnie jak intuicja podpowiada nam, że to dobre rozwiązanie.

Redakcja firma-wnecie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.