Cechy przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwem nazywamy założoną przez kogoś firmę. Musi ona oczywiście posiadać pewne charakterystyczne cechy. Własność oraz aktywa danego przedsiębiorstwa muszą mieć wręcz funkcjonalny związek. Oznacza to, że jeżeli nie będą one sprawnie funkcjonować – przedsiębiorstwo nie będzie miało prawa odpowiednio działać.

Cechy przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorstwo ogólnie – podstawowe informacje

Przedsiębiorstwo nie musi mieć wbrew ogólnej opinii ciągłego ruchu. Nie będziemy każdego dnia pracować. W święta musimy zamknąć swoje przedsiębiorstwo. Naszą działalność gospodarczą możemy także zawiesić!

Cel zarobkowy

Po pierwsze nasze przedsiębiorstwo musi być nastawione na cel zarobkowy. Możemy w naszym przedsiębiorstwie sprzedawać towary, produkować je, jak i świadczyć usługi wszelkiego rodzaju. Niektóre z rzeczy, jakie samodzielnie tworzymy mogą mieć takie przeznaczenie, że użyjemy ich ponownie. Nie jest to jednak głównym celem naszej działalności gospodarczej.

Odrębność organizacyjna od innych

Nasze przedsiębiorstwo musi być samodzielne w podejmowaniu wszelkich decyzji. Nie możemy być uzależnieni od nikogo. Ważne jest także to, żeby nasze decyzje były przez nas podejmowane zgodnie z obowiązującymi nas przepisami prawa.

Samodzielne podjęcie ryzyka

Właściciel działalności gospodarczej samodzielnie podejmuje ryzyko po pierwsze zakładając swoje przedsiębiorstwo, a po drugie ponosi ryzyko podejmując wszelkie decyzje dotyczące swojej działalności gospodarczej. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przedsiębiorstwo co prawda jest jak najbardziej nastawione na zysk, ale nie zawsze ten zysk jest. Gdy wystąpią na przykład niekorzystne okoliczności na rynku w naszej branży i nasze przedsiębiorstwo zacznie przynosić straty.

Jakie mamy rodzaje przedsiębiorstw?

Nasze polskie prawo daje nam naprawdę wiele możliwości jeżeli chodzi o posiadanie własnej działalności gospodarczej. Z pewnością każdy z nas znajdzie coś najlepszego dla siebie. Przedsiębiorstwa dzielimy według ich charakteru na produkcyjne oraz usługowe. Jeżeli chodzi o podział na wielkość – rynek oferuje nam przedsiębiorstwa duże, średnie, mikro oraz małe. Jeśli chodzi o formę własności – są spółki cywilne, spółki, kapitałowe, jak i spółki osobowe.

Cechy przedsiębiorstwa – ciekawe informacje

Możemy uznać także zupełnie odmienny podział cech przedsiębiorstwa, który także funkcjonuje w obiegu. Jest to wyodrębnienie ekonomiczne, wyodrębnienie prawne oraz wyodrębnienie techniczno – organizacyjne. Jeżeli chodzi o wyodrębnienie ekonomiczne, chodzi tutaj o kapitał właściciela zgromadzony w danym przedsiębiorstwie. Ponosimy odpowiedzialność za efekty naszej pracy. Kolejną rzeczą jest wyodrębnienie prawne. Tutaj jest prosta sprawa. Po porostu osoba zakładająca swoją działalność gospodarczą musi mieć zdolność do czynności prawnych. Ostatnie wyodrębnienie – techniczno – organizacyjne mówi nam o tym, że działalność gospodarcza przez nas założona musi mieć własną strukturę organizacyjną.

Redakcja firma-wnecie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *