Jak sprawdzić właściciela konta bankowego?

Czasami zweryfikowanie właściciela konta bankowego jest niezbędne, szczególnie jeżeli planujesz zrobić duży przelew na jego rachunek. Jak to zrobić? Czy można sprawdzić właściciela danego konta bankowego?

Zawsze sprawdzaj numer konta dwa razy

Chociaż jeszcze kilka lat temu nie można było wykonać przelewu bez wpisania danych osobowych odbiorcy, obecnie nie ma już takiego obowiązku. Aby móc wysłać komuś pieniądze przelewem wystarczy, że będziemy znać jego numer konta bankowego i to w zupełności wystarczy. Chociaż jest to duża wygoda to niestety w tym wypadku dużo łatwiej można popełnić błąd, co może wiązać się niekiedy z utratą pieniędzy. Wystarczy, że pomylimy jedną cyfrę i nasze pieniądze mogą trafić pod niewłaściwy adres. Jest to także duże ułatwienie dla oszustów, którzy bardzo często podmieniają numery konta podczas weryfikacji i w ten sposób przechwytują nasze pieniądze.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego przed wykonaniem przelewu?

Każdy, kto często robi zakupy w sieci czy po prostu chce wykonać duży przelew, muszą być bardzo uważne, aby pieniądze rzeczywiście trafiły pod wskazany adres. Czy po numerze konta można sprawdzić właściciela i upewnić się, że przelewamy gotówkę do właściwego odbiorcy? Niestety wraz ze zmianami RODO z 2018 roku nie możemy otrzymać danych właściciela konta bankowego. Jedynie bank ma prawo do tego, aby móc przekazać takie dane i to tylko w uzasadnionych sytuacjach, na przykład organom ścigania lub pełnomocnikowi klienta. Dane osobowe mogą być przekazywane włącznie w uzasadnionych przypadkach. Tajemnica bankowa sprawia, że jedynym sposobem jest sprawdzenie, w jakim banku prowadzony jest dany rachunek. Tylko na tej podstawie możemy domyślać się, czy sprzedawca jest uczciwy czy też lepiej zachować czujność. Jeżeli wpiszemy zły numer konta i pieniądze dotrą pod zły adres, wówczas możemy je odzyskać. Wystarczy zgłosić taki incydent do banku i podać szczegóły transakcji. Następnie osoba, która otrzymała przez pomyłkę pieniądze jest o tym informowana i musi wykonać przelew zwrotny.

Podsumowując – nie da się sprawdzić właściciela konta bankowego, można jedynie uzyskać informacje, w jakim oddziale banku prowadzi rachunek. Obecne przepisy prawa zabraniają udostępniać dane osobowe, adres zameldowania osobom postronnym. Z jednej strony takie prawo ma sens i może uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami, z drugiej strony takie zasady niekiedy utrudniają nam życie i mogą być uciążliwe.

Tak, czy inaczej podczas przelewów bankowych, szczególnie na wysokie kwoty, trzeba być po prostu bardzo ostrożnym i uważnym podczas wpisywania numeru konta. Warto sprawdzić poprawność rachunku kilka razy, zanim zdecydujemy się zatwierdzić przelew. Dzięki temu można będzie uniknąć wielu problemów, nieprzyjemnych sytuacji i stresu związanego z tym, że nasze pieniądze przepadły i już ich nie odzyskamy. Choć obecnie przelewy można wykonywać błyskawicznie to warto zachować ostrożność i nie wykonywać tych czynności automatycznie, ale dokładnie czytać, jaki numer konta jest podany podczas weryfikacji.

Redakcja firma-wnecie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *