Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jednoosobowa działalność gospodarcza – czy warto?

Biznes Data publikacji - 29 września 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
Jednoosobowa działalność gospodarcza

Rozważasz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Chcesz poznać wady i zalety takiego rozwiązania? Dowiedz się, z czym wiąże się ten sposób prowadzenia firmy, na czym polega oraz czy jest to opcja korzystna. 

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza? 

Przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie własnej działalności, do wyboru ma kilka jej rodzajów. Polskie prawo przewiduje bowiem kilka sposobów działania firmy, w zależności od potrzeb danej osoby. O jednoosobowej działalności gospodarczej mówi się wtedy, gdy:

 • jest ona zorganizowana,
 • obowiązki prowadzone w firmie są wykonywane w imieniu przedsiębiorcy,
 • praca wykonywana jest w sposób ciągły,
 • celem firmy jest zarobek. 

Czy warto posiadać jednoosobową działalność gospodarczą?

Na samym początku należy podkreślić, iż niezależnie od tego, jaką formę prowadzonej działalności się wybierze, warto pamiętać o tym, że posiadanie własnej firmy to spora odpowiedzialność. Podkreśla się jednak, że prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma zaletami. W momencie, gdy obsługa księgowa działa poprawnie, możliwe jest uzyskanie wielu korzyści finansowych. Odpowiednie przygotowanie do prowadzonej firmy jest również gwarancją spełnienia zawodowego. Wymienia się również wiele innych zalet, które przeważają nad innymi dostępnymi formami prowadzonych przedsiębiorstw. Posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej to przede wszystkim:

 • możliwość kupowania produktów i usług w cenach netto, które są często znacznie korzystniejsze finansowo,
 • łatwiejsze nawiązywanie korzystnych współprac, które umożliwiają większe zyski w firmie,
 • spora niezależność,
 • brak konieczności dostosowywania swoich godzin pracy,
 • możliwość rozliczania podatków kwartalnie, a nie miesięcznie,
 • ciągły rozwój,
 • wysokie zyski związane z rozwojem firmy. 

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak ją założyć?

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, powinien on się do tego odpowiednio przygotować. Jednym z ważniejszych kroków jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy zrobić to w najbliższym dla danej osoby urzędzie. Podkreśla się jednak, iż jeśli osoba fizyczna nie zarabia więcej niż 50% minimalnego wynagrodzenia ustalonego przez rząd na dany rok oraz jeśli nie prowadziła ona innej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy, to rejestracja firmy nie jest konieczna. 

Warto pamiętać, że głównym zadaniem właściciela jest utrzymanie działalności na rynku, tak, by możliwe było czerpanie korzyści. Istotne jest również prowadzenie zgodnej z prawem dokumentacji. W tym pomóc może biuro rachunkowe, które zajmie się księgowością firmy. W MB Biuro Rachunkowe tego rodzaju usługi oferują profesjonaliści, którzy wszystkie działania opierają na stale uzupełnianej wiedzy i wieloletnim doświadczeniu.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?