Coraz więcej rodziców zastanawia się nad tym, by założyć swoim pociechom młodzieżowe konto bankowe. Jak się okazuje w praktyce jest ono niezastąpione, gdy co miesiąc rodzice chcą odkładać dla dziecka określoną sumę pieniędzy. I choć młody człowiek może korzystać z takiego konta, to jednak samodzielnie może nim zarządzać po ukończeniu pełnoletniości. Co warto jeszcze wiedzieć o takim koncie? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Podpowiedź poniżej.
Młodzieżowe konto bankowe – jak to wygląda w praktyce?
Większość banków oferuje klientom założenie konta młodzieżowego dla dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia. Na takie konto wpływa kieszonkowe dziecka i młody człowiek samodzielnie może korzystać z środków pieniężnych, które się na nim znajdują. Jednak właścicielem konta młodzieżowego do ukończenia przez dziecko 18go roku życia jest rodzic, który konto otworzył i to on decyduje o tym, jak jest ono prowadzone, czy je zamknąć, zablokować itp. Dziecko otrzymuje jednak kartkę bankomatową i korzysta ze środków, które są na takim koncie. Można jednak ustanowić pewne limity (np.: wydatki dziennie), by kontrolować to, na co dziecko chce przeznaczyć swoje oszczędności.
Co trzeba wiedzieć o koncie młodzieżowym?
Młodzieżowe konta „podpięte” są pod konta bankowe rodziców i to oni nimi w pełni zarządzają i kontrolują. Trzeba bowiem pamiętać, iż prowadzenie takiego konta wiąże się również z opłatami, jednak są one znacznie mniejsze niż w przypadku zwykłego konta. Z takiego konta można bez problemu robić przelewy oraz przelewać na nie środki (również z innych banków). Nie należy jednak takiego konta młodzieżowego łączyć z kontem oszczędnościowym. Jest to raczej subkonto, z którego można korzystać zupełnie tak, jak z tradycyjnego konta bankowego.
Jakie konto jest najlepsze?
Jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego konta bankowego, warto przeanalizować przynajmniej kilka ofert z różnych banków. Różnią się one przede wszystkim wysokością opłat. Przeważnie za miesiąc za prowadzenie konta młodzieżowego rodzic musi zapłacić od około 10 zł do nawet 20 zł (czasami opłaty uzależnione są od operacji, których dokonuje się na koncie). Niektóre banki wprowadzają same ograniczenia, co do korzystania z takiego konta przez dziecko. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, szczególnie, gdy młody człowiek ma na nim odłożoną naprawdę dużą sumę pieniędzy. Warto więc pomyśleć o założeniu takiego konta dla dziecka. Jest to doskonały sposób, by nauczyć swoja pociechę rozporządzania środkami finansowymi, oszczędzania oraz wydatkowania na pożyteczne cele.