Na czym polega polubowne odzyskiwanie długu

Polubowne metody odzyskiwania należności opierają się m.in. na wysyłaniu monitów do dłużnika. Wierzyciel bądź wynajęta przez niego firma mogą kontaktować się z nim na różne sposoby, aby przede wszystkim uświadomić fakt istnienia długu i przyspieszyć spłatę przeterminowanej należności. Co jeszcze warto wiedzieć o polubownej windykacji długu?

Windykacja długu – definicja

Załóżmy, że zaciągamy dług. Może to być pożyczka, abonament na telefon czy zakupy ratalne. Z jakiegoś powodu umyka nam płatność którejś raty. Mija termin płatności. Upłynęło już trochę czasu. Otrzymujemy wezwanie do zapłaty. To właśnie moment, w którym stykamy się z windykacją długu, a więc z procesem odzyskiwania należności.

W tym procesie istotną rolę odgrywają dwie postaci – dłużnik oraz wierzyciel. Dłużnik, to osoba, która na podstawie zawartej umowy zobowiązuje się uiścić stosowną zapłatę na rzecz wierzyciela. Wierzyciel to ten, kto udostępnia np. usługę lub pożycza pieniądze. Ma on prawo do roszczenia o zwrot swoich należności.

Jak wygląda praca firmy windykacyjnej

Na polskim rynku działa dosyć duża liczba firm windykacyjnych. Klienci mogą korzystać z bardzo szerokiej oferty. Wierzyciel może oczywiście starać się kontaktować z dłużnikiem we własnym zakresie. Jeśli na przykład jest właścicielem dużej firmy obsługującej wielu klientów, może nie mieć zasobów czasowych na indywidualne ściąganie każdego zadłużenia.

Skorzystanie z usług renomowanej firmy windykacyjnej, która cieszy się dobrą opinią, daje szansę na przeprowadzenie procesu windykacji w krótkim czasie i zgodnie z zasadami i wytycznymi opracowanymi dla tego sektora. Firmy windykacyjne występują często w roli pośrednika między dłużnikiem i wierzycielem. Pozwalają im dojść do porozumienia i wypracować zadowalające dla obu stron warunki spłaty zadłużenia.

Windykacja polubowna – dlaczego warto?

Windykacja polubowna czy to po prostu etap polubowny windykacji, czyli zawarcie porozumienia między dłużnkiem i wierzycielem.  Zdecydowanie to ona powinna pojawić się w pierwszym etapie odzyskiwania długu. Dlaczego? Między innymi z uwagi na fakt, że duża grupa dłużników często nie wie o tym, że posiada dług, którego termin płatności zdążył upłynąć np. kilka miesięcy temu. Takim długiem może być przeoczona rata kredytu czy jednorazowy brak zapłaty czynszu. W takiej sytuacji często wystarczy przypomnienie, że taka płatność nie została uiszczona w umownym czasie.

Windykacja długu w sposób polubowny pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto pamiętać, że postępowanie sądowe wymaga poświęcenie większego nakładu czasowego na przygotowanie niezbędnych formalności. Trudniej na tym etapie prowadzić negocjacje między stronami, choć nie jest to niemożliwe. Porozumienie najlepiej wypracować na drodze polubownej.

Zawsze pozostaje pole do rozmów

Niekiedy zdarza się, że polubowne metody windykacji długu nie przynoszą rezultatu. Wówczas wierzyciel może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego. Na tym etapie pojawia się sąd. Żeby jednak doszło do rozprawy, wierzyciel musi złożyć stosowny wniosek. Pamiętajmy jednak, że nawet na tym etapie dłużnik może zawrzeć porozumienie z wierzycielem. Nie jest to jeszcze etap, w którym sprawą zajmuje się komornik.

Należy wiedzieć, że droga od pierwszego wezwania do zapłaty do rozprawy sądowej jest dosyć długa. Większość wierzycieli wolałaby uniknąć korzystania z drogi sądowo-egzekucyjnej. Dlatego też chętniej wybierają metody polubowne, które pozwalają m.in. na zachowanie dobrych relacji między stronami. Może to mieć istotne znaczenie np. w relacjach biznesowych. Jeśli więc dowiadujemy się, że mamy dług, dobrze jest działać szybko i okazać wobec wierzyciela chęć rychłej spłaty długu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja firma-wnecie.pl