Outsourcing oznacza oddelegowanie zadań to pojęcie, które pojawiło się w latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo było kojarzone wyłącznie z dziedzinami technicznymi, obecnie bardzo często przedsiębiorcy w ten sposób organizują tak swoją pracę w firmie. Chodzi o zatrudnianie firm zewnętrznych, które mają pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu biznesu.
Korzyści z zastosowania outsourcingu
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Najważniejszą zaletą takiej organizacji pracy jest oczywiście możliwość obniżenia kosztów pracy. Korzystając z usług firm wyspecjalizowanych w danej dziedzinie możemy mieć pewność, że usługa będzie wykonana na najwyższym poziomie. Warto zdawać sobie sprawę z najsłabszych punktów w swoim przedsiębiorstwie, wówczas można zatrudnić osoby, które wykonają za nad określoną pracę skrupulatnie i lepiej od nas. To najlepszy sposób na to, aby zminimalizować i wyeliminować błędy w przedsiębiorstwie.
To sposób, aby obniżyć koszty zakupu maszyn, komputerów czy oprogramowania, rzeczy niezbędnych do wykonywania danych czynności. Dzięki outsourcingowi możemy skorzystać z najnowszych osiągnięć technicznych bez ponoszenia wysokich kosztów finansowych. Nie chodzi oczywiście wyłącznie o korzystanie z nowoczesnych maszyn i technologii, ale również z zasobów ludzkich na przykład do wykonywania określonych zadań w firmie.
Podsumowując outsourcing ma wiele zalet, przede wszystkim chodzi o usprawnienie pracy oraz ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem biznesu. Dzięki temu firma może się rozwijać i korzystać z nowoczesnych technologii, jednocześnie nie inwestując w nie dużych pieniędzy.
Wady outsourcingu
Każdy przedsiębiorca, który zastanawia się nad wdrożeniem w swojej firmy outsourcingu, musi zdawać sobie sprawę, także z zagrożeń, jakie niesie za sobą oddelegowanie zadań firmom zewnętrznym. Chociaż teoretyczne chodzi o to, aby obniżyć koszty w firmie, to podpisując umowę z mało rzetelną firmą, możemy ostatecznie wydać więcej pieniędzy. To, dlatego tak ważne jest to, żeby przed podjęciem współpracy bardzo dobrze poznać swojego kontrahenta. Kolejną wadą jest to, że tak naprawdę w tym wypadku nie mamy pełnej kontroli nad zadaniami, które są do wykonania. Nie możemy kontrolować, jak usługa zostanie wykonana, a przecież to o nas będzie świadczyć jej jakość.
Innym problemem jest oddane zbyt szerokiego zakresu funkcji do wypełnienia, przez co firma macierzysta może tracić swoją tożsamość. Pamiętajmy, że firma zewnętrzna ma za zadanie pomóc nam w wykonywaniu codziennych obowiązków, a nie całkowicie je przejąć. Ma outsourcing wady i zalety, jednak wiele firm decyduje się na takie rozwiązanie i trudno się temu dziwić. Takie odciążenie w pracy i zminimalizowanie kosztów jest ważne, nie mniej jednak trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do takiej współpracy z firmą zewnętrzną. Oddelegowanie zadań w niektórych przypadkach jest wręcz koniecznie, przy czym nie można podejmować takich decyzji zbyt pochopnie, aby nie wpaść w większe kłopoty.