Magazyny to obszary buforowe w przedsiębiorstwie, które służą do przechowywania wyprodukowanych towarów, w celu ich późniejszego wykorzystania lub sprzedaży. Są to zwykle wydzielone, osobne hale wielkopowierzchniowe, najczęściej występujące w formie konstrukcji stalowych. Na magazyn można przeznaczyć również starsze, służące wcześniej do czegoś innego, ale posiadające odpowiednią przestrzeń budynki.
Wykorzystanie magazynów w firmach
Przedsiębiorstwa, które posiadają własny magazyn, są bardziej odporne na zawirowania rynku. Nie muszą regulować produkcji na bieżąco, w zależności od zapotrzebowania, tylko utrzymują ją na stałym, średnim poziomie, natomiast nadmiar produkcji, który nie jest sprzedawany na bieżąco, przechowuje się w magazynie. Dzięki magazynowi w okresie zwiększonego zapotrzebowania na produkty danej firmy, jest ona w stanie sprostać temu zadaniu poprzez odsprzedaż lub wykorzystanie zgromadzonym zapasom. Takie podejście bardzo mocno redukuje koszty związane z produkcją.
Właściwa inwentaryzacja towaru w magazynie
Przez magazyny z reguły przewija się mnóstwo różnych towarów. Przy produkcjach, które są nastawione na masowe wytwarzanie małych przedmiotów, może ich być w magazynie jednocześnie kilka milionów sztuk. Przy tak dużej ilości niezbędne jest prowadzenie odpowiedniej inwentaryzacji swojego składu, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy w stanie oszacować, ani ilości, ani wartości naszego magazynu. Dodatkowo należy szczegółowo zapisywać wszelkie operacje obrotu towarami na magazynie. Szczególnie tyczy się to przyjęcia i wydawania towaru.
Programy magazynowe do wspomagania magazynu
Duża ilość operacji, która jest rejestrowana w magazynie, nie byłaby możliwa bez odpowiedniego oprogramowania komputerowego. Dzięki zapisowi operacji w pamięci komputera, mamy bardzo ułatwione zadanie związane z prowadzeniem magazynu. Jaki program magazynowy będzie w takim przypadku najlepszy? Oczywiście taki, który zapewni nam wszystkie niezbędne funkcje, które będziemy od niego oczekiwać. Na pewno będziemy potrzebowali rejestrowania towarów w magazynie poprzez nadanie im odpowiedniego numeru, liczby sztuk, wartości, czy też opisu. Rejestracje powinny być przeprowadzane poprzez operacje przyjęcia i wydania, dla których możliwe będzie wydrukowanie odpowiedniego dokumentu, na którym umieszczone zostaną dane odnośnie osób, które są zaangażowane w daną operację. Poza tym programy magazynowe powinny mieć także możliwość robienia zestawień i inwentaryzacji zbiorczych, co zapewni nam możliwość analizy naszego stanu magazynowego.
Rozszerzone funkcje programów magazynowych
Programy magazynowe mogą w pewnych przypadkach być sprzężone z jakimś bardziej rozbudowanym systemem sprzedaży. Takie integracje wykorzystuje się szczególnie w przypadku systemów sprzedaży internetowej, gdzie zamówienie jakiejś rzeczy w sklepie internetowym i jej opłacenie powoduje, że odpowiednie dane zostają wysłane do magazynu, wraz z nakazem wydania danego towaru do wysyłki. To bardzo ułatwia obsługę tego typu transakcji, można nawet powiedzieć, że realizują się one samoczynnie.