Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Bezpłatne terminale — kiedy warto skorzystać z programu?

Biznes Data publikacji - 9 marca 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
Bezpłatne terminale

Często słyszy się o programie, który wyposaży firmę w bezpłatne terminale. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Możliwe, że nasze przedsiębiorstwo będzie mogło z niego skorzystać. Warunków jest niewiele, a otrzymamy darmowe urządzenie na pełne 5 miesięcy. Jakie są szczegóły programu?

Dlaczego mogę dostać bezpłatne terminale?

Część małych i średnich przedsiębiorstw podchodzi z rezerwą do płatności bezgotówkowych. Głównie z obawy o problemy techniczne ze sprzętem. Wielu z nich również martwi dodatkowy koszt dzierżawy terminalu. Często problemem jest słaba znajomość technologii.

Fundacja Polska Bezgotówkowa stara się rozwiać wszelkie wątpliwości, a w ramach zachęty oferuje… bezpłatne terminale płatnicze. Fundacja stworzyła specjalny program, który ma pokazać przedsiębiorcom, ile mogą zyskać dzięki płatnościom bezgotówkowym. Wystarczy spełnić kilka warunków, a nasza firma otrzyma bezpłatny terminal na 5 miesięcy. Tylko jak to właściwie wygląda? Kto może otrzymać taki bezpłatny terminal?

Kto może dostać bezpłatne terminale?

Na początku należy zorientować się, do kogo skierowany jest ten program. Wytycznych jest niewiele — bardzo prawdopodobne, że nasze przedsiębiorstwo może wziąć w nim udział.

Warunkiem otrzymania bezpłatnego terminala jest niekorzystanie z takiego urządzenia przez ostatnie 12 miesięcy. Firma może posiadać maksymalnie pięć placówek. Aby bezpłatny terminal mógł poprawnie działać, potrzebny jest jedynie zasięg GPRS/3G. Nie jest obowiązkowy dostęp do internetu czy telefonu. To jedyne wymagania, które należy spełnić.

Na jakich warunkach dostanę bezpłatne terminale?

Jeśli przedsiębiorstwo spełnia wszelkie warunki wymagane do wzięcia udziału, może otrzymać bezpłatny terminal. Korzystanie z niego jest w pełni darmowe przez kolejne 5 miesięcy. Okres ten naliczany jest równo od momentu zainstalowania sprzętu. Dopiero po upływie 5 miesięcy musimy zacząć uiszczać zawarte w umowie płatności. Sama umowa podpisywana jest na 12 miesięcy — kiedy przestanie obowiązywać, możemy zrezygnować z terminala, jeśli nie sprawdził się w naszej firmie. 

Warunki te nie zmieniają się do momentu przekroczenia limitu obrotu w wysokości 42 000 zł na otrzymanym urządzeniu. Po jego przekroczeniu za bezpłatny terminal naliczane są opłaty, które są wyznaczane na podstawie umowy podpisanej z danym operatorem.

Przedsiębiorstwa mogą otrzymać maksymalnie jeden terminal. Oczywiście, jeśli terminal sprawdzi się w naszej firmie, warto przy podpisywaniu nowej umowy wyposażyć się w kolejne urządzenie. 

Bezpłatne terminale na „starych warunkach”

Warto wiedzieć, że pierwotne warunki uczestnictwa w programie Polska Bezgotówkowa były zupełnie inne. Przytoczone wyżej zasady obowiązują dopiero od 1 marca 2022 roku. Przyczyną zmian był zwiększony popyt na terminale, wynikający ze zmian w polskim prawie. 

Bezpłatne terminale na „starych warunkach” wciąż są dostępne dla przedsiębiorców świadczących usługi:

  • transportu osób;
  • urządzeń samoobsługowych;
  • sektora publicznego.

Pierwotne warunki zakładają, że wymienione grupy mogą pozyskać maksymalnie 3 terminale. Na każdym urządzeniu limit obrotu wynosi 100 000 tysięcy. Terminale są bezpłatne przez 12 miesięcy, a umowa też obowiązuje na 12 miesięcy. Oznacza to, że po bezpłatnych 12 miesiącach można bez konsekwencji zrezygnować z terminali płatniczych, nie ponosząc żadnych kosztów.

Kiedy warto skorzystać z bezpłatnych terminali?

Z programu powinniśmy skorzystać niezależnie od profilu naszej działalności. Bezpłatne terminale to szansa na przyciągnięcie nowych klientów. Wielu z nich płaci jedynie kartą i nie nosi przy sobie gotówki. W ten sposób zdobędziemy lojalność wielu z nich i osiągniemy w efekcie większe obroty. Zmniejszamy też kłopoty z obsługą płatności gotówkowych. W końcu nie musimy przeliczać i wydawać reszty — oszczędzamy czas. Nie będziemy też zmuszeni do transportu i przechowywania dużych pieniędzy, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo funduszy.

Jeśli więc spełniamy warunki do wzięcia udziału w Programie Polska Bezgotówkowa, warto z niego skorzystać. Koszty są bardzo ograniczone, a dzięki terminalowi możemy zyskać całkiem nową grupę klientów. Przetestujemy też urządzenie. Istnieje również prawdopodobieństwo, że zyskamy atrakcyjną ofertę dzierżawy terminalu.

Dodatkowa zaleta bezpłatnych terminali

Dla wielu z nas zdrowie i bezpieczeństwo to podstawowa wartość. Transakcje bezgotówkowe są metodą na ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. W dobie pandemii Covid-19 zdecydowanie zwiększają higienę zakupów. Przekonują się do nich nawet osoby, które do tej pory obawiały się technologii.

Za sprawą wirusa podniesiono limit transakcji zbliżeniowych bez wprowadzania kodu PIN do 100 zł. To tylko jedna z konsekwencji popularyzacji płatności kartą. Świetnie obrazuje to okres między grudniem 2019 roku a czerwcem 2020 roku. Według Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaobserwowano wtedy wzrost liczby punktów handlowych wyposażonych w terminal. Powiększyła się o nawet 707 000 placówek. To odpowiedź na potrzeby klientów, którzy — dla wygody i bezpieczeństwa — często preferują tę formę zapłaty. Warto więc zadbać o to, by mogli czuć się w naszej firmie komfortowo.

Bezpłatne terminale po upływie 12 miesięcy

Bezpłatny terminal przez 5 miesięcy to minimum, które zawsze otrzymamy. Co po upływie tego czasu? Naliczana jest prowizja zgodnie z podpisaną umową. Tak samo działa również przekroczenie 100 000 zł obrotu na terminalu.

Pamiętajmy, że umowa obowiązuje na 12 miesięcy. Nie obawiajmy się jednak upływu czasu. Jeśli po roku nie chcemy zachować urządzenia, możemy je zwrócić agentowi rozliczeniowemu. Warto jednak przemyśleć tę decyzję dwa razy. Nasi klienci po 12 miesiącach już przyzwyczają się do tego, że mogą płacić u nas kartą. Kiedy stracą tę wygodę i oszczędność czasu — mogą odwrócić się od naszej firmy.

Dobry czas na bezpłatne terminale

Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten program już teraz? To przez nowe obowiązki dotyczące przedsiębiorców. W ramach Polskiego Ładu niektóre firmy muszą zapewnić swoim klientom dowolną formę płatności bezgotówkowej. Dotyczy to każdego posiadacza kasy fiskalnej, który jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży. Ustawa obowiązuje już od początku 2022 roku — dlatego obowiązkiem jest ją znać i jej przestrzegać.

Więcej o fundacji

Fundacja Polska Bezgotówkowa założona została przez Związek Banków Polskich i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Funkcjonuje już od 2017 roku. Pragnie upowszechniać innowacyjne rozwiązania wśród polskich przedsiębiorców. Szczególnie w przypadku małych i średnich firm. Promowanie obrotu bezgotówkowego w Polsce podnosi świadomość obywateli. Odbija się to pozytywnie zarówno na funkcjonowaniu biznesu, jak i bezpieczeństwie płatności.

Fundatorami są agenci rozliczeniowi, banki i organizacje płatnicze. Zmniejszenie obrotu gotówką sprzyja każdemu z nich, a jednocześnie usprawnia transakcje i ułatwia płatności klientom. Bezpłatne terminale zapewniają korzyści dla wszystkich trzech stron. To czyni ten program świetną decyzją dla praktycznie każdego przedsiębiorstwa.

Partnerem artykułu jest sklep mico.pl

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?