Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Ile kosztuje prowadzenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej?

Biznes Data publikacji - 23 czerwca 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
prowadzenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej

Wiele osób chciałoby prowadzić własną firmę, ale wzbrania się przed z powodu wielu niewiadomych. Jedną z niejasnych kwestii jest wysokość kosztów własnego biznesu. Poniżej, podpowiadamy ile kosztuje prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zanim wpiszesz w Google hasło “księgowa Czeladź”, albo “księgowa Warszawa”, lub jakiekolwiek inne związane z Twoim miejscem zamieszkania, przeczytaj nasz poradnik. 

Koszt założenia JDG 

Trzeba pamiętać, że samo założenie jednoosobowej działalności gospodarczej nic nie kosztuje. Warto wiedzieć, że w internecie działa wielu oszustów, którzy zaraz po założeniu firmy, wysyłają do właściciela druk przelewu, w którym domagają się opłaty za wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Ewentualne opłaty na etapie zakładania firmy może naliczyć księgowa za przeprowadzenie całego procesu rejestracji, jednak takie sytuacje są rzadkością. Sugerujemy wybierać biura rachunkowe, które nie pobierają takich opłat. 

Koszty prowadzenia jednoosobowej 

Każdy właściciel JDG musi liczyć się z comiesięcznym uiszczaniem na rzecz państwa dwóch lub trzech danin. Pierwsze dwie to składki na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy, trzecią zaś jest podatek VAT. Nie każdy właściciel firmy jest zobligowany do rejestracji jako czynny podatnik VAT. Jest wiele sytuacji, w których przedsiębiorca jest zwolniony z tego obowiązku. 

Ważna uwaga: jako że wysokość podatków stale ulega zmianie (z reguły w górę), sugerujemy nie kierować się wiążąco podanymi danymi w poniższej tabelce. Ich wysokość może się nieco różnić w momencie, gdy będziesz czytać ten artykuł. 

Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS) i zdrowotne

Każda osoba, która zakłada jdg pierwszy raz w życiu, może liczyć na preferencyjne składki ZUS przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności. Składki te są liczone od obniżonej podstawy. 

Musisz wiedzieć, że obniżone składki możesz płacić tylko za siebie. Jeśli w Twojej działalności gospodarczej będziesz zatrudniać pracowników w pierwszych 2 latach, za te osoby będziesz płacić składki w pełnym wymiarze. 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne

Oprócz składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorcy muszą płacić składkę zdrowotną. Jeśli chcesz rozliczać się na zasadach ogólnych, wynosi ona 9% Twojego dochodu. Na początku działalności dobrym pomysłem może być właśnie wybór księgowości na zasadach ogólnych. 

Podatek dochodowy

Przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych obowiązują dwie stawki podatku dochodowego — wyznaczone na podstawie wysokości dochodu.

  • do 120 zł dochodu — 17%;
  • powyżej 120 tysięcy zł dochodu — 20 400 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł

Podatek VAT

Kolejną daniną jest podatek VAT, który do urzędu skarbowego muszą odprowadzać ci przedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT. Warto sprawdzić, czy nasza działalność jest zwolniona ze wpisu na listę VAT-owców. 

Najpopularniejszą stawką podatku VAT jest stawka 23%. Choć najlepiej sprawdzać w przypadku każdej usługi lub towaru, jaką stawką są objęte. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności w urzędzie skarbowym.

Obsługa księgowa

Kolejnym kosztem prowadzenia działalności gospodarczej jest obsługa księgowa. Można samemu rozliczać podatki i wszelkie koszty prowadzenia firmy, ale w naszym przekonaniu lepiej powierzyć to ekspertom. Prowadząc biznes, warto skupić się na swojej działalności, a dodatkowe usługi zlecić na zewnątrz.

Koszt księgowości nie powinien przekroczyć kwoty 250 zł brutto w skali miesiąca. A więc nie jest to zbyt duża suma. 

Ile wynosi koszt pełnego ZUS-u w JDG?

Wszystko zależy od wybranej formy podatkowej. Ale przyjmijmy, że w artykule mówimy o wysokości ZUS-u dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Wtedy mówimy o kwocie 1354,64 zł.  

Ile kosztuje prowadzenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej?

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Ci już świadomie ocenić koszt, jaki wiąże się z prowadzeniem działalności. Musisz jeszcze pamiętać o kosztach związanych stricte z Twoim biznesem. Jeśli prowadzisz np. sklep internetowy, wtedy musisz pamiętać o konieczności zatowarowania magazynu lub stworzeniu platformy do sprzedaży online. 

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?