Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak dopasować magazyn do potrzeb firmy?

Biznes Data publikacji - 30 października 2019 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl

Powierzchnie magazynowe są w cenie, dlatego dobrze dobrany nie tylko spełni swoje funkcje, ale także obniży koszty składowania. Odpowiedni wybór magazynu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesu logistycznego.

Funkcje magazynów

Najczęściej występują magazyny produkcyjne, w których gromadzone są surowce, półfabrykaty i wszystkie inne produkty niezbędne dla ciągłości procesu produkcyjnego. W nim też gromadzone są gotowe produkty przygotowane do dalszej dystrybucji.

Coraz większą rolę odgrywają magazyny transportowe i spedycyjne, do których trafiają towary od różnych dostawców, są konfekcjonowane i wysyłane do kolejnych odbiorców. W magazynach firm kurierskich przesyłki wysyłane są do końcowych odbiorców.

Rodzaje magazynów

Podstawowy podział magazynów dokonywany jest ze względu na ich budowę, każdy z nich może pełnić różne funkcje.
Najczęściej spotykane typy magazynów:

• otwarte,
• półotwarte,
• zamknięte,
• specjalne.

Magazyny otwarte należą do najprostszych i najtańszych. W zasadzie wystarczy duże ogrodzone pole. Na terenie takiego magazynu można gromadzić materiały odporne na działanie czynników atmosferycznych i niskie lub wysokie temperatury. Magazyn otwarty bardzo dobrze nadaje się przechowywania drewna, mineralnych materiałów budowlanych, cegły, pustaków. Magazyn otwarty dobrze sprawdzi się także w przypadku węgla, miału, ekogroszku.

Magazyn otwarty może posiadać zadaszenie, wtedy jego użyteczność znacznie się zwiększy. Na jego terenie będzie można składować materiały odporne na działanie temperatury, ale wrażliwe na opady deszczu lub śniegu. Będą to głównie materiały budowlane pakowane w worki papierowe, płytki ceramiczne w kartonach oraz tarcica. Może służyć jako magazyn tymczasowy.

Magazyny półotwarte są prostymi konstrukcjami z jedną otwartą ścianą. Dają większe możliwości magazynowania towarów odpornych na działanie temperatur i wrażliwych na działanie wilgoci. W takich magazynach można przechowywać towary zapakowane nawet w worki papierowe.

Magazyny zamknięte mają najszersze zastosowanie. Mogą być wykonane z lekkich konstrukcji stalowych lub murowane. Magazyny zamknięte są najbardziej uniwersalne, ale też najdroższe. Nie tylko koszt ich budowy jest wysoki, ale także koszty eksploatacji, na które składają się koszty ogrzewania, klimatyzacji.

Magazyny specjalne to magazyny zamknięte przeznaczone do przechowywania towarów wymagających specjalnych warunków przechowywania. Klasycznym przykładem magazynu specjalnego jest chłodnia, która musi zapewniać temperatury minusowe do magazynowania towarów zamrożonych. Nieco inne chłodnie stosowane są do przechowywania owoców i warzyw.

Specjalnych warunków magazynowania wymagają ciecze (zbiorniki stalowe), zboże (silosy) oraz wiele innych towarów.

O dobrym wyborze magazynu decyduje nie tylko jego rodzaj, ale także lokalizacja. Magazyny produkcyjne powinny być umieszczone na terenie firmy lub w jej pobliżu. Pozwoli to na obniżenie kosztów transportu. Przy wyborze magazynów transportowych i dystrybucyjnych najważniejszą rolę odgrywa łatwość połączeń komunikacyjnych, czyli powinny być położone w pobliżu autostrad, dróg ekspresowych, z daleka od zatłoczonych centrów miast.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?