Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak obliczyć ratę kredytu?

Finanse Data publikacji - 6 czerwca 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
jak obliczyć odsetki od kredytu


Osoby zainteresowane zakupem mieszkania lub domu na kredyt zazwyczaj mają mnóstwo pytań dotyczących kredytu, który muszą wziąć z banku. Przede wszystkim interesuje ich, jaką kwotę co miesiąc będą spłacać i jaką kwotę ostatecznie trzeba oddać do banku (za kilkanaście lat). Jak obliczyć odsetki od kredytu? Jak obliczy ratę kredytu?

Odsetki od kredytu

Gdy klient zainteresowany jest kredytem na około 500 000 złotych, musi liczyć się z tym, iż do banku będzie musiał zwrócić o wiele więcej. Większość banków, które pożyczają klientom kwoty w wysokości pół miliona złotych np.: na zakup mieszkania lub domu, żąda zwrotu kwoty około 750 000 zł. Na te 250 000 zł składa się między innymi: oprocentowanie, prowizja dla banku, koszt ubezpieczenia, odsetki itp. Wielu kredytobiorców zastanawia się, jak obliczyć odsetki od kredytu, by wiedzieć, ile rzeczywiście one wynoszą. Warto w tym przypadku skorzystać z dostępnych na różnych stronach internetowych kalkulatorów kredytowych.

Czy samodzielnie można obliczyć ratę kredytu?

Czy samodzielnie można dokonać wyliczeń związanych z kredytem? Jak obliczyć ratę kredytu szybko i sprawnie? Jak wspomniano powyżej, kalkulatory internetowe pozwalają obliczyć szybko raty kredytu oraz okres kredytowania. Jeżeli klient jednak nie jest pewny, czy otrzymane z takich kalkulatorów internetowych informacje są wiarygodne, obowiązkowo powinien skorzystać z pomocy sprawdzonego doradcy finansowego. Dzięki pomocy fachowca można być pewnym, iż klient nie zostanie oszukany i podpisze z bankiem najkorzystniejszą dla siebie umowę. Zdarza się bowiem tak, iż przy klientach indywidualnych banki stosują rozmaite ubezpieczenia, które tak naprawdę nie jest potrzebne. Oczywiście, klient jest również samodzielnie w stanie dokonać pewnych kalkulacji we władnym domu. Powinien jednak dokładnie wiedzieć, jaki procent bank pobiera prowizji, ile wynosi aktualnie WIBOR, ile wynoszą odsetki od danej kwoty itd. Tego typu kalkulacje być może nie będą najdokładniejsze i nie wyjdzie klientowi dokładna kwota raty co do złotówki, jednak można, mniej więcej wyliczyć, jakich rat należy się spodziewać przy danej kwocie, którą chcę się pożyczyć od banku.

Dlaczego warto dokonać takich kalkulacji wcześniej?

Osoby, które są zainteresowane kredytem hipotecznym powinny dokładnie wiedzieć, jakie raty będą płacić, gdy wezmą z banku określoną kwotę kredytu oraz jakie jest oprocentowanie kredytu i jak ta kwota może wzrosnąć w przyszłości. Jest to niezwykle ważne, by klient był szczegółowo poinformowany i doskonale wiedział, ile pieniędzy musi oddać do banku w przyszłości. Dlatego też, oprócz konsultacji z pracownikami banku warto skonsultować się również z niezależnym doradcą finansowym, który pomoże klientowi wybrać najlepszy bank i najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?