Wykonywanie przelewów do urzędu skarbowego to obowiązek wszystkich przedsiębiorców. W zależności od tego, jaką daninę chcesz opłacić, rachunek bankowy do wpłat może mieć inny numer. Jak zapłacić podatki do urzędu skarbowego, żeby wszystko zostało prawidłowo rozliczone? Sprawdź!
Na jakie konto zapłacić podatki?
Podatki opłacane są na konta bankowe urzędu skarbowego. W zależności od rodzaju opłaty wybierasz:
- mikrorachunek podatkowy (indywidualny rachunek podatkowy, IRP) – do wpłat CIT, PIT oraz VAT,
- numer właściwy dla konkretnego urzędu skarbowego – do wpłat m.in. akcyzy, PCC, VAT-14, VAT w imporcie, podatków w ramach karty podatkowej.
Numer IRP jest indywidualny dla każdego przedsiębiorcy i generowany automatycznie. Jeśli go nie pamiętasz, wystarczy skorzystać ze strony podatki.gov.pl. Numer konta uzyskasz po podaniu swojego PESEL-u lub NIP-u w zakładce „Generator mikrorachunku podatkowego”.
Lista numerów kont bankowych dla poszczególnych urzędów skarbowych również znajduje się na stronach rządowych.
Co w sytuacji, gdy pomylisz numer konta? Możesz skorzystać z dwóch opcji: złożyć wniosek o przeksięgowanie wpłaty lub zrobić przelew raz jeszcze i złożyć wniosek o zwrot błędnie przelanych środków.
Podatki możesz zapłacić przelewem internetowym lub przekazem pocztowym (czyli przez pocztę polską).
Jak zapłacić podatki przez internet?
Wykonanie przelewu internetowego to zdecydowanie najpopularniejsza i najłatwiejsza opcja płacenia podatków. Jest dodatkowo tańsza – większość banków nie pobiera żadnych opłat za przelewy do US.
Wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub aplikacji swojego banku. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji „przelew podatkowy”. W tym miejscu wybierasz też rodzaj opłacanego podatku. Później wpisujesz numer konta bankowego, niezbędne dane, tytuł przelewu, kwotę do zapłaty itp. Całość potwierdzasz w taki sposób, w jaki robisz to standardowo (np. SMS-em lub w aplikacji mobilnej).
Więcej informacji o wykonywaniu przelewów do US znajdziesz na stronie: https://pragmago.pl/porada/jak-zrobic-przelew-do-urzedu-skarbowego/
Jak zapłacić podatki pocztą?
Niektórzy wciąż preferują wykonywanie takich opłat osobiście – bez korzystania z internetu. Jeśli i Ty należysz do takich osób, pamiętaj, by zrobić taki przelew prawidłowo. Za każdy przelew do urzędu skarbowego zapłacisz dodatkowo 12 zł.
Jak zapłacić podatki przekazem pocztowym? Poproś w okienku o blankiet do przelewów podatkowych. Wypełnij wszystkie pola, czyli m.in. numer rachunku bankowego, Twoje dane i kwotę przekazu.
Zwróć szczególną uwagę na pole nr 13. Wypełnia się je tylko w przypadku, gdy opłata powstała wskutek tytułu wykonawczego, decyzji czy postanowienia lub jest wykonywana na rachunek jednostki samorządu terytorialnego.
Wykonanie przelewu do urzędu skarbowego jest proste – szczególnie z wykorzystaniem konta internetowego, gdzie wiele pól (takich jak Twoje dane) uzupełnia się automatycznie. Pamiętaj jednak, by wybrać odpowiedni numer rachunku!