Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Od ilu lat można mieć kartę płatniczą?

Finanse Data publikacji - 23 maja 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl


Popularne plastiki wymiarami zbliżone do dowodu tożsamości są równorzędnym środkiem płatności, jak gotówka. Obecnie można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że płatność kartą jest bardziej pożądana niż gotówką. Czasem zdarza się, że nie można wydać lub rozmienić większych nominałów papierowych banknotów. Czy osoby niepełnoletnie też mogą korzystać z kart płatniczych?

Karta płatnicza dla studenta

Mogłoby się wydawać, że szczytem empatii banków w stosunku do odbiorców, jest wyjście naprzeciw potrzebom osób uczących się, które ukończyły 18 lat. Jeszcze do niedawna oferta kont i kart płatniczych dla studentów była swego rodzaju ewenementem. Banki zresztą starają się sprostać wysokim oczekiwaniom tej szczególnej grupy klientów, która zwykle nie dysponuje wielkimi środkami pieniężnymi. To właśnie studenci najchętniej wybierają konta osobiste i plastikową formę płatności, jeśli mogą dodatkowo skorzystać z licznych zniżek na produkty i usługi, z których często korzystają. Jednak obecnie studenci nie są wcale najmłodszą grupą odbiorców, do jakiej kieruje się konta bankowe z możliwością realizowania transakcji zbliżeniowych i z autoryzacją za pomocą karty płatniczej.

Karta płatnicza dla nieletnich

Jeśli ktoś zastanawia się, od ilu lat można mieć kartę płatniczą, okazuje się, że standardowo i ustawowo od ukończenia 13 lat. To niezwykłe, jak bardzo dziecko może się dzisiaj wcześnie usamodzielnić. Od wczesnych lat może mieć bowiem praktyczny kontakt z terminalami płatniczymi, bankomatami i panelem udostępnianym online. Mając 13 lat, młody człowiek może już w zasadzie samodzielnie zarządzać swoim kontem i środkami, które są na nim zgromadzone. Czy karta płatnicza dla dziecka różni się czymś od tej, z której korzysta dorosły? Najczęściej dziecko, które ukończy 13 lat otrzymuje tak zwaną kartę przedpłaconą. Bardziej więc jest to taki rodzaj wirtualnej skarbonki, gdzie można przechowywać swoje kieszonkowe niż typowe konto i karta płatnicza. W ten sposób dorośli opiekujący się osobami nieletnimi, wciąż mają pełną kontrolę nad tym, co dziecko robi z tymi pieniędzmi, które ma na koncie i jak szybko je wydaje. Dla dziecka natomiast takie konto pozwala zawsze wytknąć rodzicom ostatni termin, kiedy otrzymało kieszonkowe w postaci przelewu na taki rachunek.

Karta płatnicza dla dzieci na rodziców

Pomimo tego, że ustawa jednoznacznie wskazuje na to, że dziecko może samodzielnie realizować transakcje kartą płatniczą od 13 roku życia, w praktyce nieletni może mieć rachunek znacznie wcześniej. Wystarczy tylko że rodzic założy konto na dziecko, ale do momentu, aż nie ukończy 13 lat, sam będzie zarządzać środkami, które są zgromadzone na takim rachunku. Takie konto można traktować jako swego rodzaju fundusz, na którym zbiera się środki dla dziecka, by mogło na przykład realizować swoje pasje i marzenia, kiedy już będzie to w jego zasięgu pod względem prawnym. Nic więc dziwnego, że takie rachunki dla małych dzieci, a faktycznie zarządzane przez rodziców, cieszą się coraz większym powodzeniem. Więcej informacji znajdziesz na stronie niskarata.net.

Rachunek dla nieletnich – gdzie założyć?

Jeśli wygodnym rozwiązaniem byłoby założenie rachunku i udostępnienie karty płatniczej dziecku, warto wziąć pod uwagę m.in. ofertę Banku PKO, a także mbanku. Są to dwie takie oferty, które pierwsze pojawiają się w wynikach wyszukiwania, co oznacza, że cieszą się prawdopodobnie największym powodzeniem. Niemniej są też inne, podobne oferty, które być może będą bardziej atrakcyjne dla kogoś, kto ma swoje indywidualne wymagania. Dlatego warto przeanalizować wszystkie możliwości, związane z założeniem konta i otrzymaniem karty płatniczej dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18 lat.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?