Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Polisa na życie – na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy opcji dla siebie?

Finanse Data publikacji - 7 października 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
Polisa na życie


Polisa na życie to zdecydowanie jeden z najpowszechniejszych i przy tym najbardziej przydatnych produktów ubezpieczeniowych. Zdecydowanie każdy z nas powinien o niej pomyśleć, jednak nie oznacza to wyboru pierwszej lepszej opcji. Na jakie rzeczy warto zwrócić szczególną uwagę, kiedy szukamy dla siebie właściwego ubezpieczenia? Dzisiaj przyjrzymy się najważniejszym kwestiom każdej polisy – jeśli chcesz je poznać, przeczytaj ten artykuł.

Polisa na życie – czym jest suma ubezpieczenia?

Kiedy potrzebna jest nam polisa na życie, zdecydowanie czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jako pierwszy, jest suma ubezpieczenia. Czym ona jest? Mówiąc najprościej, suma ubezpieczenia określa łączną kwotę świadczeń, jakie będziemy mogli uzyskać my lub nasza rodzina, kiedy przydarzy się jakiś wypadek. Przykładowo, jeśli dana osoba jest objęta polisą na życie o sumie ubezpieczenia wynoszącej 100 tysięcy złotych, to dostanie dokładnie tyle, kiedy ziści się czarny scenariusz.

Co ważne, o ile suma ubezpieczenia warunkuje wysokość składki, to nie jest jednoznaczna z sumą pieniędzy, jakie wpłacimy na poczet ubezpieczenia. Oznacza to, że możemy skorzystać z polisy o wysokiej sumie, bez konieczności opłacenia całej kwoty podczas trwania umowy.

Czym są wyłączenia odpowiedzialności?

Kolejny \, bardzo ważny czynnik, jaki należy sprawdzić, kiedy chcemy wykupić polisę na życie, to wyłączenia odpowiedzialności. To ogólny zbiór wszystkich sytuacji, kiedy ubezpieczalnia może odmówić nam lub naszym bliskim wypłaty odszkodowania. W większości przypadków są to zupełnie zrozumiałe przypadki, jak chociażby brak należności dla osoby, która doznała uszczerbku na zdrowiu po spożyciu alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych. Czasami jednak może się zdarzyć tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie przewidywało znacznie większy zakres wyłączeń odpowiedzialności i dobrze będzie je dokładnie przeanalizować jeszcze przed podpisaniem umowy, by wykupiona polisa jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom.

Dodatkowe funkcje polisy na życie

Polisa na życie ma przede wszystkim zabezpieczać naszą rodzinę i bliskich na wypadek sytuacji, kiedy nastąpi nasz zgon. Możemy jednak znacznie bardziej rozszerzyć jej funkcjonalność. Najczęściej wybieranymi opcjami są tutaj chociażby dodatki do umowy mające chronić nas w sytuacji, kiedy poważnie zachorujemy czy stracimy możliwość wykonywania pracy zarobkowej.

Innym przykładem dodatkowej funkcji w polisie na życie może być opcja oszczędnościowa. Dzięki niej możemy zebrać kapitał w trakcie trwania ubezpieczenia, który następnie możemy przeznaczyć na zupełnie dowolny cel. To ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby jednocześnie móc skorzystać z zalet, jakie daje klasyczna polisa oraz lokata w banku.

Jak więc widać po powyższych przykładach, wybór polisy na życie wcale nie jest taki prosty, jak moglibyśmy pomyśleć. Pod uwagę należy wziąć sporo różnych kwestii, które dadzą nam pewność, że dany produkt ubezpieczeniowy jest skrojony na miarę naszych wymagań i stylu życia.

Materiał zewnętrzny

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?