Program do zarządzania małą firmą – jaki wybrać?

Wybór programu do zarządzania małą firmą to strategiczna decyzja, która może zdeterminować naszą przyszłość, dlatego warto postawić na sprawdzone rozwiązanie. W tym zakresie na uwagę zasługuje Comarch ERP XT, który jako jeden z nielicznych systemów informatycznych dostępnych na rynku, poza standardowymi opcjami (fakturowanie, magazyn, księgowość itp.) oferuje także w module Business Intelligence raporty sprzedaży i rentowności oraz obsługuje RODO.

Comarch ERP XT – system kompletny

Program do obsługi małej firmy powinien być nie tylko stabilny, czyli działać bez zakłóceń i problemów w każdych okolicznościach i na każdym urządzeniu, łatwy i intuicyjny w obsłudze, ale także kompletny, zapewniając przedsiębiorcy kontrolę nad wszystkimi procesami w firmie oraz w miarę tani. Taki jest właśnie Comarch ERP XT. Potwierdzeniem tego jest fakt, że obecnie z aplikacji korzysta już ponad 80 000 polskich firm. Tak duża liczba przedsiębiorców nie może się mylić.

To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie oszczędności (innych chyba nie ma, to differentia specifica przedsiębiorczości). Dzięki możliwości zakupu tylko wybranych modułów zgodnych z indywidualnymi potrzebami można znacząco zoptymalizować koszty obsługi informatycznej firmy. Naturalnie system można rozbudować o kolejne moduły w dowolnym momencie. Choć zapewne argument kosztów najmocniej przemawia do wyobraźni, to nie można zapomnieć, że system poza standardowymi funkcjami zapewnia także wyjątkowe możliwości, które znajdziemy tylko w niewielu dostępnych na rynku programach. Jedną z nich są raporty sprzedaży i rentowności generowane w module Business Intelligence. A co istotne, to użytkownik sam wskazuje na obszar analizy i zakres czasowy. To sprawia, że można monitorować wybrane wskaźniki w różnych przedziałach czasowych. Dostęp do informacji to dzisiaj klucz do sukcesu, dzięki nim można podejmować szybciej trafniejsze decyzje, dotyczące zarówno bieżącej działalności, jak i przyszłości. Ponadto program Comarch ERP XT obsługuje RODO, czyli pozwala spełnić wszystkie wymagania w zakresie ochrony danych stawiane przez rozporządzenie o ochronie danych osobowych. To istotna zaleta, ponieważ nie trzeba inwestować w dodatkowy program, wystarczy jeden system, który o wszystko zadba. Oczywiście program poza tymi, dość wyjątkowymi możliwościami, posiada szereg usprawnień ułatwiających zarządzanie małą firmą.

Fakturowanie

Tzw. papierkowa robota to dla większości przedsiębiorców utrapienie. W tym zakresie najbardziej niewdzięcznym i pracochłonnym zajęciem jest wystawianie faktur. Comarch ERP XT umożliwia wystawienie faktury w niemal 10 sekund. Wszystko odbywa się intuicyjnie, wystarczy tylko dodać nazwę kontrahenta poprzez podanie numeru NIP, a pozostałe dane będą pobrane z bazy GUS. Nie wiele bardziej skomplikowane jest dodawanie nazw produktów, można to zrobić poprzez odczytywanie kodów kreskowych za pomocą kamery telefonu. Gotową fakturę na dodatek można szybko wysłać do kontrahenta drogą elektroniczną. Ponadto program zdejmuje z barków przedsiębiorców nieco obowiązków. System w newralgicznych miejscach podpowiada, co należy zrobić, a ponadto przypomina o ważnych datach (termin złożenia deklaracji podatkowych, rozliczeń ZUS), o których w natłoku obowiązków można zapomnieć. Teraz właściciel firmy może się skupić na jej rozwoju, a nie zarządzaniu. Poza zwykłymi fakturami VAT w programie można wystawiać także m.in. faktury VAT marża, Proforma, faktury zaliczkowe oraz faktury walutowe. System umożliwia także ewidencjonowanie sprzedaży na podstawie rachunków, uproszczonego rodzaju sprzedaży oraz sprzedaży detalicznej na podstawie paragonów. Program współpracuje z urządzeniami fiskalnymi i terminalami płatniczymi. Dodatkowo program posiada moduł POS, opracowany specjalnie dla urządzeń mobilnych (smartfony i tablety zarówno z systemami Android, jak i iOS). Zastosowana technologia OCR umożliwia także dodawanie dokumentów kosztowych w sposób automatyczny – wystarczy wskazać plik na dysku w przypadku aplikacji www lub zrobić zdjęcie faktury w przypadku urządzeń mobilnych.

Księgowość

Comarch ERP XT pozwala na prowadzenie księgowości online na zasadach Księgi Przychodów i Rozchodów lub pełnej Księgowości Kontowej za pośrednictwem chmury Comarch. Dzięki stałym aktualizacjom przedsiębiorcy mają pewność, że wszystkie rozliczenia będą zawsze zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. A to w otoczeniu, gdzie przepisy zmieniają się nieustannie, ogromna zaleta. Pozwala uniknąć nie tylko stresu, ale także i ewentualnych kar finansowych. Comarch ERP XT w zakresie KPiR umożliwia:

 •  prowadzenie rejestru VAT sprzedaży i zakupu,
 •  prowadzenie zapisów Księgi Przychodów i Rozchodów,
 •  obliczenie i wysyłka deklaracji:VAT-7, VAT-UE, PIT-36 i PIT-36L,
 • rozliczeniawłaścicieli,
 •  ewidencję i rozliczenie wynagrodzeńpracowników,
 •  ewidencję wyposażenia oraz środków trwałych,
 •  ewidencję dokumentów środków trwałych.

Szeroki zestaw usprawnień aplikacja oferuje także w zakresie prowadzenia księgowości na zasadach Księgowości Kontowej:

 •  generowanie plików JPKi wysyłkę do urzędu skarbowego,
 •  prowadzenie rejestru VAT sprzedaży i zakupu,
 •  prowadzenie zapisów Księgi Handlowej,
 •  wygenerowanie wzorcowego planu kont oraz dostosowanie go do wymogów swojej firmy,
 •  wprowadzenie wielu okresów obrachunkowych i kopiowanie ich ustawień przy tworzeniu kolejnych,
 •  wprowadzenie Bilansu Otwarcia kont księgowychi przenoszenie ich na kolejne okresy obrachunkowe,
 •  generowanie zestawień obrotów i sald na wskazanych kontach z wykorzystaniem kreatora zestawień,
 •  obliczenie i wysyłka deklaracji:VAT-7, VAT-UE, PIT-36 i PIT-36L,
 •  ewidencję i rozliczenie wynagrodzeń pracowników, wyposażenia, środków trwałych.

Program umożliwia, zarówno dla księgowości KPiR, jak i Księgowości Kontowej wprowadzanie dokumentów do systemu poprzez mechanizm odczytywania plików PDF i zdjęć – Comarch OCR. System nie narzuca przedsiębiorcom sposobu prowadzenia księgowości, można ją prowadzić samodzielnie lub korzystać ze wsparcia biura rachunkowego (program posiada opcję przesyłania dokumentacji drogą elektroniczną).

Magazyn

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić sprawnie funkcjonującą na rynku firmę bez efektywnej polityki magazynowej. Program Comarch ERP XT umożliwia zarządzania magazynem w zakresie:

 •  ewidencji stanów magazynowych sprzedawanych towarów,
 •  inwentaryzacji,
 •  spisu z natury,
 •  kontroli stanów magazynowych dla produktów.

Ponadto program, dzięki modułowi POS umożliwia prowadzenie sprzedaży detalicznej poprzez przeglądarkę WWW oraz aplikację mobilną na urządzeniach z systemem iOS. Wydaje się, że to istotny atut programu, który brany jest pod uwagę przez przedsiębiorców przy wyborze aplikacji do prowadzenia małej firmy. Moduł Magazyn to idealna opcja zarówno dla firm prowadzących sprzedaż w trybie B2B, jak i małego sklepu detalicznego lub internetowego. Moduł pozwala obsłużyć:

 • przyjęcia i wydania towarów z magazynu – ważnym aspektem jest to, że dzieje się to automatycznie po wprowadzeniu dokumentów przychodowych i kosztowych,
 •  kontrolę stanów magazynowychi blokadę sprzedaży poniżej tych stanów,
 •  możliwość wyboru, które towary mają mieć kontrolowany stan, a które nie,
 •  obsługękodów EAN, co znacznie usprawnia pracę z wykorzystaniem czytników kodów kreskowych,
 •  przeprowadzenie inwentaryzacji posiadanych towarów,
 •  przeprowadzeniespisu z natury.

W zakresie zarządzania magazynem stosowana jest powszechna metoda FIFO (First In First Out), czyli „pierwsze przyszło, pierwsze wyszło”.

Podsumowanie

Prowadzenie działalności gospodarczej bardzo często generuje stres. Choć całkowicie nie można go wyeliminować, wyższe zyski niż spokojna praca na etacie mają go przedsiębiorcom zrekompensować, to można go przynajmniej zminimalizować poprzez wybór stabilnego, intuicyjnego w obsłudze i kompletnego programu do zarządzania firmą. Wydaje się, że w tym zakresie Comarch ERP XT stanowi idealną propozycję, tym bardziej, że za firmą stoją lata doświadczenia w tworzeniu oprogramowania dla firm.

Testuj za darmo aplikację do zarządzania firmą www.erpxt.pl

Redakcja firma-wnecie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.