Zamknięcie roku podatkowego nie obędzie się bez wypełnienia sprawozdania finansowego. To bardzo ważne dla każdej zobowiązanej osoby. Wszelkie dokumenty możemy wypełnić przez Internet. Takie rozwiązanie ucieszy niejednego przedsiębiorcę. Szybkie i łatwe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić czas, który jest niesamowicie cenny przy prowadzeniu biznesu oraz w pracy. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się e-sprawozdaniom. Co nam dają i jakie są ich zalety? Oto wszystko, co warto wiedzieć o e-sprawozdaniach!
Co charakteryzuje e-sprawozdania?
Zakończenie roku podatkowego następuje przez sporządzenie sprawozdania finansowego. Najlepszy sposobem na wypełnienie tego zobowiązania jest skorzystanie ze specjalnego narzędzia internetowego. E-sprawozdania zapewniają nam szybkie, bezpieczne i proste uzupełnienie oraz wysłanie dokumentów do odpowiedniego systemu eKRS lub KAS. Działanie narzędzia jest proste i instynktowne. Każda osoba poradzi sobie z jego obsługą i szybko przygotuje sprawozdanie finansowe do wysłania.
Zalety e-sprawozdania – dlaczego wypełniać dokumenty przez Internet?
Oprócz sprawozdania finansowego w Internecie rozliczymy także inne dokumenty. Takie ułatwienie pozwala na przechowywanie wszystkich deklaracji i formularzy w jednym miejscu. Nie musimy szukać odpowiednich wzorów dokumentów po całym Internecie. Co więcej, e-sprawozdanie jest zgodne ze wszelkimi wytycznymi Ministerstwa Finansów. W związku z tym mamy pewność, że uzupełniane dane i przesłane pismo będzie zatwierdzone. Nad tym, aby e-sprawozdania były poprawne czuwa sama aplikacja. Kontroluje, czy wpisywane znaki są zgodne z tym, co akurat powinno znaleźć się w danej rubryce.
Łatwe i szybkie uzupełnianie danych – jak to wygląda?
Dodatkowym ułatwieniem w wypełnianiu sprawozdania finansowego przez Internet jest możliwość importu danych. Do naszej deklaracji można dodać dane z bilansów, zestawień, rachunków oraz not prawnych. Mamy także możliwość dodania plików z Excel. To znacznie przyspiesza cały proces wypełniania dokumentów. Zaoszczędzimy tym sposobem jeszcze więcej czasu. W trakcie uzupełniania poszczególnych elementów możemy dokonać zapisu i pobrania plików w formacie PDF. Tym sposobem w każdym momencie użytkownik ma możliwość sprawdzenia danych i upewnienia się, że zostaną one zapisane. Ostatecznie format pliku to XML. Taki właśnie jest wymagany przez eKRS lub KAS.
Wysyłanie sprawozdania finansowego do odpowiedniego systemu
Jak już wiadomo, e-sprawozdania wysyła się do eKRS lub KAS. Jednak przed tym należy je podpisać. Nie można wysłać żadnych dokumentów bez tego istotnego elementu. Dlatego też należy złożyć podpis. Można to zrobić z użyciem podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. Obie opcje są dostępne w e-sprawozdaniu.
Wysyłka dokumentów odbywa się z poziomu odpowiedniej witryny internetowej. Nie musimy nic dodatkowo wypełniać ani dodawać. Wszystko załatwimy prosto, szybko i wygodnie. Warto dobrze zapoznać się z wytycznymi Ministerstwa Finansów przed przystąpieniem do tegorocznego sprawozdania. Jednak możemy być także pewni, że e-sprawozdania na pewno będą zgodne ze wszystkimi ustalonymi kwestiami.