Zastanawiasz się nad pozyskaniem karty kredytowej? Nie wiesz jaką kartę kredytową wybrać? W poniższym artykule, przyjrzymy się wymaganiom jakie trzeba spełnić by otrzymać kartę, a także dla kogo taka karta będzie przydatna.
Czym jest karta kredytowa?
Podczas codziennych płatności, karta kredytowa nie różni się niczym od typowych kart debetowych przypisanych do osobistego konta. Tutaj jednak środki nie są pobierane bezpośrednio z naszego konta, a z rachunku kredytowego. Oznacza to, że otrzymujemy coś w rodzaju mini-kredytu za każdym razem jak coś kupujemy.
Ile kosztuje posiadanie karty kredytowej?
Samo wyrobienie karty jest w większości banków bezpłatne. Natomiast korzystanie z niej zazwyczaj kosztuje około 10zł miesięcznie.
Oczywiście, koszty posiadania drastycznie wzrastają gdy nie opłacamy należności pożyczonej od banku za rzeczy kupione przy pomocy karty. Musimy wtedy dodatkowo płacić odsetki zależne od pożyczonej kwoty. W razie spłacenia środków w odpowiednim terminie, odsetki nie są naliczane.
Jakie wymagania trzeba spełniać, by otrzymać kartę kredytową?
By zrozumieć niektóre warunki wyrobienia karty kredytowej, warto spojrzeć na to z perspektywy banku. Bank nie będzie chciał udzielać pożyczek osobom lub firmom, które nie będą mogły tych pożyczek spłacić. Tutaj pojawia się pierwszy warunek, czyli zdolność kredytowa.
Banki sprawdzają również nasze poprzednie zobowiązania finansowe. Pod uwagę są brane czynniki: czy spłacaliśmy na czas, ile rat miały spłaty i wysokość rat.
Stabilne wynagrodzenie również jest bardzo ważne. Banki chętniej udzielają pożyczek pracownikom zakontraktowanym na umowę o pracę przez okres kilku lat. Mniejsze firmy czy jednoosobowe działalności gospodarcze mogą mieć problem z uzyskaniem karty zwłaszcza gdy dochód nie jest stabilny i zależy od wielu czynników.
Wysokość wynagrodzenia również jest brana pod uwagę. Pozwala ona na ustalenie miesięcznych limitów narzuconych na kartę.
Jaką kartę kredytową wybrać?
Najpopularniejszym wyborem nadal pozostają klasyczne karty kredytowe wyrabiane i wystawiane przez banki. Są one pewnym rozwiązaniem z przejrzystymi umowami i warunkami. Karty oferowane przez banki zazwyczaj spełniają potrzeby typowych klientów.
Alternatywą dla kart bankowych są te wystawiane przez zewnętrzne firmy i instytucje. Aby uzyskać taką kartę często trzeba spełniać mniej wymagające warunki niż w bankach. Wiąże się to jednak ze zwiększonymi kosztami prowadzenia rachunku, posiadania karty i spłatą ewentualnych odsetek.
Wybór odpowiedniej karty jednak zazwyczaj zależy wyłącznie od naszych potrzeb.