Hex Druk – technologie druku

Wraz z rozwojem druku pojawiały się nowe technologie druku, czyli metody wykonywania różnorodnych materiałów poligraficznych. Każda z nich pasuje do innego typu zamówienia i ma zarówno swoje wady, jak i zalety.

Druk offsetowy

W tej technologii druku przenosi się farbę z matrycy na papier albo inne podłoże. Wykorzystuje się do tego cylinder pośredni, pokryty gumą, który znajduje się w maszynie. Cylinder odpowiada za przeniesienie wybranego koloru na nośnik. Druk offsetowy może być wykonywany na dwa sposoby: arkuszowy (papier w arkuszach) albo zwojowy (papier w rolkach). Do jego zalet zaliczyć można wysoką jakość, przy niewielkich nakładach finansowych. Do wad należą: bark możliwości personalizacji wydruków oraz wydłużony czas oczekiwania. Druk offsetowy dobrze sprawdza się w druku wielonakładowym. 

Druk solwentowy 

W druku solwentowym typowe atramenty wodne zostały zastąpione pigmentowymi atramentami solwentowymi, których bazą są rozpuszczalniki organiczne. Najczęściej druk solwentowy stosuje się do wydruków materiałów wielkoformatowych, szczególnie tych, które muszą być odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych. Największą zaletą tej technologii druku jest brak potrzeby dodatkowego zabezpieczania wydruków. Do wad zalicza się mniejsza precyzja niż w przypadku innych technologii druku.  Druk solwentowy można stosować na rozmaitych podłożach: na papierze, tapetach, tkaninach, płótnach, foliach winylowych.

Druk cyfrowy 

Jest to metoda, w której dane są przesyłane z komputera bezpośrednio do maszyny drukarskiej. Z tego względu czas realizacji jest krótszy, a koszt mniejszy. W druku cyfrowym możliwy jest wydruk już od jednego egzemplarza. Kolejną zaletą jest możliwość personalizacji wydruków oraz dokonywania poprawek po każdej serii drukowania. Jego wadą jest to, że wydruki są nieco gorszej jakości, niżeli wydruki offsetowe. Poleca się go szczególnie do wydruków małonakładowych

JKB Print – jaką technologię druku wybrać

Każda z technologii druku ma swoje wady i zalety. Wybór najodpowiedniejszej może się okazać trudny, szczególnie dla laika, który nie zna się na maszynach poligraficznych. Wiele nowoczesnych drukarni, jak np. JKB Print ma na swojej stronie internetowej wygodne formularze, które pomogą w dokonaniu optymalnego wyboru. Wchodząc na stronę drukarni JKB Print, wystarczy wypełnić stosowne pola, wybrać odpowiednie parametry i określić jakiego rodzaju zamówienie nas interesuje. Czy zależy nam na najszybszej realizacji, a może na najniższym koszcie? Po wypełnieniu formularza pojawi się oferta, która będzie najodpowiedniejsza. 

Redakcja firma-wnecie.pl