Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Kiedy wszystkie sposoby zawiodły – jak wyjść z zadłużenia?

Finanse Data publikacji - 27 kwietnia 2021 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl

Nikt z nas nie chce mieć długów – to oczywiste. Jednak czasem koleje losu decydują za nas i życie toczy się w złym kierunku. Kredyt, chwilówka, niewydolność finansowa i nagle zostajemy bez pieniędzy, za to z ogromnym zadłużeniem. Potem wszystko trafia do sądu, a firma windykacyjna jest następnym krokiem. Odwołania i sprzeciwy nie pomogły i oddłużanie nie doszło do skutku. Czy jest coś, co jeszcze możemy zrobić? Upadłość konsumencka to często ostatnia deska ratunku, która może uratować nawet beznadziejną sytuację. Jednak jak to właściwie działa?

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Z definicji jest to umorzenie lub zredukowanie zobowiązań finansowych. Może do tego dojść w momencie, gdy udowodniona zostanie niezawiniona niewypłacalność takiej osoby fizycznej. Aby mogła ona zostać zastosowana, należy złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Rozpocznie się wtedy postępowanie upadłościowe, w trakcie którego sąd oceni, czy spełniamy wszelkie wymagania. Mowa tu o byciu niezdolnym do uregulowania zadłużenia oraz przebywaniu na stałe i mieszkaniu w Polsce. Pamiętaj także, że wniosek o upadłość konsumencką należy złożyć najwcześniej 10 lat po zakończeniu postępowania zakończonego umorzeniem lub zredukowaniem części zobowiązań finansowych.

Co dzieje się po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką?

W kolejnym etapie sąd rozpatruje, czy rzeczywiście są przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Określa się, czy postępowanie będzie w trybie uproszczonym, czy w bardziej rozbudowanym, w którym mamy więcej podmiotów. Zwykle jednak jest to postępowanie upadłościowe w trybie uproszczonym. Większość spraw załatwia tutaj syndyk masy upadłości. Obowiązkiem pozwanego jest przedstawienie syndykowi wszystkich elementów swojego majątku. Nie wszystkie podlegają zaliczeniu do masy upadłościowej. Można sprawdzić to w Kodeksie postępowania cywilnego. Jednak musimy wskazać tam wszystko, aby oddłużanie miało sens.

Czy w postępowaniu upadłościowym konieczna jest pomoc prawna?

Decydując się na umorzenie długów w upadłości konsumenckiej konieczna jest pomoc prawna. Doświadczony specjalista, np. Eurolege, pomoże nam przejść przez proces i odpowiednio przygotować wniosek. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sąd pozytywnie rozpatrzy naszą sprawę i raz na zawsze zakończymy ciężki, trudny okres. Warto skorzystać z takiego rozwiązania. Szczególnie od marca 2020 roku, kiedy to zmieniono przepisy dotyczące upadłości. Do tego czasu pozytywnie nie rozpatrywano wniosków, w których to zadłużony sam doprowadził do pogłębienia się długów lub rażących zaniedbań. Obecnie trzeba jedynie wykazać niewypłacalność, aby sąd mógł orzec o naszej upadłości konsumenckiej.


Pomoc prawna z pewnością pomoże w przejściu przez kolejny etap oddłużania. Jeśli wszystko inne zawiodło, to musisz zdecydować się właśnie na taką konieczność.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?