Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jaki laptop kupić – ważne parametry

Biznes Data publikacji - 18 lutego 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
jaki laptop kupić

Wydajność to dla wielu użytkowników najważniejsza cecha dobrego laptopa. Gdy zastanawiają się, „jaki laptop kupić” porównują parametry techniczne każdego urządzenia znajdującego się w kręgu zainteresowania. Moc procesora decyduje, jakie programy oraz aplikacje możemy używać na swoim komputerze bez obaw, że będą się co chwilę zawieszać, decyduje z ilu programów jednocześnie możemy korzystać.

Jaki procesor wybrać?

Podstawowe modele procesora zamontowane w komputerach przenośnych średniej klasy bez trudu będą w stanie odtworzyć filmy, pozwolą na szybkie i sprawne przeglądanie stron internetowych. Mocniejsze procesory są przeznaczone do obróbki obrazu oraz wykonywania zaawansowanych obliczeń. Obecnie najpopularniejszymi procesorami są modele marki Intel. Modeli tych jest kilka, każdy z nich ma nieco inne parametry. Poważną alternatywą dla procesorów Intel są procesory AMD.

Jaki laptop kupić

Co ma wpływ na wydajność laptopa?

Na wydajność komputera przenośnego ma wpływ ilość pamięci RAM. Nie wystarczająca ilość RAM powoduje zawieszanie się programów oraz zaawansowanych aplikacji. O ile w większości laptopów dokonywanie ulepszeń, dokupowanie części jest niemożliwe, o tyle kwestia pamięci RAM jest tutaj wyjątkiem. Niektóre laptopy dają możliwość wymienienia pamięci RAM. Maksymalna ilość RAM w laptopach to 64 GB. Laptop przeznaczony do gier powinien posiadać jak największą ilość pamięci RAM. One pozwalają na szybkie sczytywanie danych gry i co za to idzie na płyną rozgrywkę. Do prawidłowego codziennego funkcjonowania zwykłego laptopa wystarczy minimum 4 lub 8 GB RAM.

Jaki dysk twardy wybrać – HDD czy SSD

HDD jest tradycyjnym dyskiem twardym. Jest on wolniejszy oraz tańszy od dysku SSD. SSD dysk o wiele szybszy, zapewniający błyskawiczne uruchamianie systemu i aplikacji, ale zwykle droższy.
W naszym komputerze możemy posiadać oba. SSD dla systemu a HDD dla danych.

Przeznaczenie laptopa – czy ma znaczenie?

Biurowe zastosowanie – dla osób, które potrzebują komputera głównie do przeglądania internetu, korzystania z pakietu biurowego i oglądania filmów, wystarczy model ze średniej półki.
Gry i grafika – dla graczy i profesjonalistów z branży graficznej ważny będzie wybór laptopa z dedykowaną kartą graficzną, mocnym procesorem i odpowiednią ilością RAM.

Jaki laptop kupić – podsumowanie

Kupując laptopa, warto zwrócić uwagę również na inne aspekty, takie jak jakość ekranu, długość życia baterii czy ergonomia klawiatury. Pamiętaj jednak, że kluczową kwestią jest zrozumienie własnych potrzeb i dopasowanie specyfikacji laptopa do nich. Współczesny rynek oferuje szeroki wybór modeli, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?