Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Finanse Data publikacji - 5 czerwca 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
rrso co to jest


Osoby, które zainteresowane są kredytem np.: na zakup nieruchomości mają obowiązek zapoznać się z wieloma, skomplikowanymi terminami, o których z pewnością będzie mowa na rozmowie z przedstawicielem banku, jak i z przedstawicielem finansowym. Warto poznać szczegółowo znaczenie tych terminów, gdyż dzięki temu będzie można łatwiej zrozumieć wszystko to, co dotyczy kredytu oraz zrobić wyliczenie rat. RRSO co to jest? I dlaczego z tym terminem powinien zapoznać się każdy przyszły kredytobiorca? Na te oraz na wiele więcej innych pytań odpowiedzi znajdują się poniżej.

RRSO – co oznacza ten skrót?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu, który będzie musiał spłacić klient. Określana jest jako wartość procentowa i obejmuje wszystkie koszty, które ponosi kredytobiorcy biorący kredyt w banku. Przedstawiciel z banku lub przedstawiciel finansowy z pewnością poinformuje kredytobiorcę, iż na RRSO składa się między innymi: prowizja dla banku (płatna na początku lub w ratach z kredytem, ubezpieczenie kredytu, wysokość oprocentowania kredytu oraz wszelkie inne opłaty dodatkowe. Warto wspomnieć, iż RRSO bardzo często się zmienia, co oznacza, iż klient będzie zobowiązany spłacić o wiele więcej, niż powiedziano mu w dzień podpisania umowy w banku. Zdarza się także, że parabanki namawiają klientów do wzięcia kredytu z 0% RRSO. Oznacza to, że klient w krótkim czasie musi spłacić tylko tyle, iż wynosiła jego pożyczka. Takie kredyty są jednak udzielane na niskie sumy, przeważnie do 5000 – 8000 zł.

RRSO przy kredycie hipotecznym

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania coraz częściej mylona jest przez klientów z Roczną Stopą Oprocentowania. Trzeba jednak podkreślić, iż są to zupełnie dwa różne terminy. Roczna Stopa Oprocentowania nie uwzględnia bowiem kosztów dodatkowych, marż, prowizji oraz innych dodatkowych opłat, które wchodzą w skład kredytu. Każdy kredytobiorca zobowiązany jest zapoznać się z RRSO, z tym jak się ono zmienia na przestrzeni lat oraz z informacją, iż na pewno będzie ono zmienne podczas okresu spłacania przez niego pożyczki.

Niezbędna pomoc profesjonalistów

Nie warto gdybać i samodzielnie dokonywać obliczeń, jeżeli nie posiada się odpowiedniej wiedzy na temat RRSO oraz wszelkich opłat bankowych związanych z kredytem. Tego typu informacji warto bowiem zasięgnąć u fachowców, którzy podpowiedzą i udzielą wszystkich niezbędnych informacji na temat tego, jak aktualnie prezentuje się RRSO przy konkretnej kwocie kredytu oraz jak może zmienić się to oprocentowanie w nadchodzącym czasie.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?