Praca na platformie wiertniczej

Pierwszym, co kojarzy nam się z pracą na platformie wiertniczej są bardzo duże zarobki. Mało kto natomiast zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężka jest to praca. Najpierw myślimy o pieniądzach, a później niestety dopiero o bezpieczeństwie. Niektórzy z nas myślą sobie natomiast, że pracownicy platformy wiertniczej wiele osiągnęli w życiu, że mają taką, a nie inną pracę.

Praca na platformie wiertniczej – o czym powinniśmy wiedzieć?

Z pewnością musimy sobie zdawać sprawę z jak dużą odpowiedzialnością taka praca się wiąże. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że niestety zostawia się rodzinę i wszystkich bliskich mniej więcej na rok. Nie sądzę, żeby było to warte tak dużych pieniędzy. Nie każdy związek jest w stanie przetrwać tak dużą próbę czasu i nie każdy z pracujących na platformie wiertniczej jest wystarczająco wytrzymały psychicznie i chce się rozstawać na tak długo ze swoim życiem.

Jak wygląda praca na platformie wiertniczej?

Praca na takiej platformie wiertniczej jest to praca na otwartym morzu z dala od lądu i wszystkich bliskich. Praca w tym miejscu, czyli wieża wiertnicza, oświetlenie oraz lądowisko mogą robić wrażenie, lecz przed podjęciem takiej pracy należy to bardzo dobrze przemyśleć. Na platformach wiertniczych pracuje się najczęściej w systemie 14/14 albo 28/28 (godzin). Robocza zmiana trwa najczęściej około 12 godzin. Jest to bardzo ciężka fizycznie praca, do której nie każdy się nadaje. Załoga jest to czasami nawet i kilkaset osób. Ogólnie na platformie wiertniczej potrzeba pracowników zajmujących się naprawdę wieloma rzeczami. Nie bez powodu mówi się o platformach ”małe miasteczka”.

Kogo zatem potrzebują na platformach wiertniczych?

Na takich platformach potrzebują nie tylko personelu wykonującego najtrudniejsze zadania związane z ogólnym funkcjonowaniem platformy, lecz także związanych z gastronomią oraz zakwaterowaniem. Jak widać, każdy tak naprawdę może tam znaleźć dla siebie miejsce (kucharze, sprzątaczki, chemicy, jak i między innymi elektrycy). Oprócz tego na takiej platformie wiertniczej są miejsca typu kino, restauracja albo siłownia. Nie samą pracą przecież człowiek żyje. Co do tego, kto może być pracownikiem platformy wiertniczej – muszą być to silne psychicznie i fizycznie osoby. Nie każdy może znieść słońce i silny wiatr. Ponadto ważną kwestią jest to, żeby móc się dostosować do wymagań pracodawcy. Żadne odstępstwa od normy nie są oczywiście mile widziane. Pracownicy platformy wiertniczej muszą także znać język angielski na poziomie przynajmniej komunikatywnym, ponieważ właśnie na platformie jest wiele osób z różnych stron świata.

Ciekawostki na temat pracy na platformie wiertniczej

Jeżeli jesteśmy zainteresowani pracą na platformie wiertniczej, powinniśmy poszukać najlepszych dla nas kursów przygotowujących do tak ciężkiej pracy. Nasze kwalifikacje powinny być na jak najlepszym poziomie, ponieważ konkurencja jest naprawdę bardzo duża. Pamiętajmy jednak, żeby przed podjęciem decyzji poważnie ją przemyśleć.

Redakcja firma-wnecie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *