Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak inwestować małe sumy, by było korzystnie i bezpiecznie?

Finanse Data publikacji - 5 listopada 2019 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl

Bardzo dużo osób zastanawia się, w co inwestować małe sumy? Czy warto inwestować niewielkie kwoty, czy może lepiej poczekać, aż zgromadzimy większą ilość gotówki? Takie pytania dręczą nie jedną osobę, która ma niewielkie nadwyżki finansowe. Jednak odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować może być tylko jedna. Tak! Pytanie brzmi: jak inwestować?

Konto oszczędnościowe, lokata – na dobry początek

Najłatwiejszym sposobem na zainwestowanie niewielkich sum jest odłożenie ich na konto oszczędnościowe bądź lokatę. Zaletą takiego inwestowania może nie są duże zyski, ale wytworzenie w sobie nawyku oszczędzania. Jest to pierwszy krok, który pomoże zgromadzić większe sumy, które mogą przynieść większe zyski.

Systematyczne odkładanie gotówki na konto oszczędnościowe bądź lokatę to pierwszy krok do nauki inwestowania. Opłacalność lokaty łatwo ocenić nawet początkującej osobie. Nie wymaga to większej wiedzy. Jest to bezpieczna forma oszczędzania.

Warto jednak pamiętać, by systematycznie kontrolować to co dzieje się na lokacie, tak by w momencie wygaśnięcia lokaty być przygotowanym na kolejny ruch. Nie zawsze warto być na długi czas związanym z jednym bankiem. Mając lokaty należy kontrolować jakie są oferty innych instytucji finansowych i w odpowiednim momencie podejmować kolejne działania.

Obligacje – oszczędzanie długodystansowe

Kolejnym bardzo bezpiecznym sposobem na zainwestowanie niewielkich nadwyżek finansowych są obligacje państwowe. Jest to opcja bezpieczna oraz długoterminowa.

Trudniejszym inwestowaniem, wymagającym wiedzy są obligacje korporacyjne. Spółki systematycznie wypuszczają obligacje, ale inwestowanie w ten sektor nie jest taki łatwy i wymaga solidnego przygotowania.

Decydując się na inwestycje w obligacje korporacyjne warto zabezpieczyć się pozostawiając część środków zainwestowanych w bezpieczne obligacje państwowe. Nie ma tu może zawrotnych zysków, ale bezpieczeństwo ma swoją cenę.

Fundusz inwestycyjny – bezpieczna dywersyfikacja

Zastanawiając się, w co zainwestować małe sumy warto pomyśleć o funduszach inwestycyjnych. Zakup jednostek funduszy inwestycyjnych jest bardzo łatwy. Wiele banków proponuje przeprowadzenie takich transakcji on-line.

Jednostki funduszu inwestycyjnego możemy skupować co miesiąc, za nowo zgromadzone środki. Również wyjście z inwestycji jest bardzo łatwe. Kolejną zaletą tej formy inwestowania jest możliwość dużej dywersyfikacji środków. Możliwość ulokowania środków w akcjach różnorodnych spółek daje poczucie bezpieczeństwa.

Pożyczki społecznościowe – korzystnie, ale ryzykownie

Jest to dosyć nietypowy sposób inwestowania małych kwot. Polega on na pożyczaniu innym osobom zaoszczędzonych pieniędzy, które zwracają je wraz z odsetkami. Transakcji takich dokonujemy na portalach społecznościowych. Sposób ten może okazać się bardzo dochodowy, ale obarczony jest również dużym ryzykiem.

Pożyczanie pieniędzy w takim systemie zawsze wiąże się z ryzykiem, że trafimy na nieuczciwego partnera, od którego bardzo trudno będzie odzyskać pieniądze lub wręcz okaże się to niemożliwe bez pomocy firm windykacyjnych.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?