Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jakie są uprawnienia komornika?

Finanse Data publikacji - 5 czerwca 2022 Autor - Redakcja firma-wnecie.pl
zajęcie komornicze


Co komornik może zająć? Ile może zabrać komornik dłużnikowi? Na te pytania szuka w internecie odpowiedzi mnóstwo osób. Co ciekawe, ta wiedza interesuje nie tylko tych, którzy mają problemy ze spłatą swoich długów. Warto więc zapoznać się z poniższym artykułem, gdyż można w nim znaleźć mnóstwo przydatnych i ciekawych informacji.

Zajęcie komornicze

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o tym, iż komornik zajął posiadłość, samochód, firmę lub inne, wartościowe rzeczy. Przynajmniej kilka razy w miesiąca można usłyszeć w telewizji o zajęciu komorniczym majątku dłużnika, który czasami kilkanaście miesięcy, a nawet i kilka lat zwlekał ze spłatą swoich długów. Jak się okazuje w praktyce, zanim komornik pojawi się w drzwiach u dłużnika, musi minąć naprawdę sporo czasu i muszą przede wszystkim wyczerpać się wszystkie możliwości polubownego załatwienia sprawy.
Komornik pojawia się u dłużnika, gdy dostaje zlecenie z sądu, które wiąże się z wcześniej wydanym wyrokiem i dokumentem zezwalającym na egzekucję komorniczą.

Jak to wygląda w praktyce?

Gdy dłużnik posiada konto bankowe, na które regularnie wpływa wynagrodzenie, to komornik zajmie jego część wynagrodzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż nie jest on uprawniony do tego, by zabrać dłużnikowi wszystkie pieniądze z konta i zostawić taką osobę bez jakichkolwiek środków do życia. Komornik zobowiązany jest zostawić na koncie dłużnika kwotę, która równa jest minimalnego wynagrodzeniu. Zajęte przez komornika środki pieniężne zostają przekazane wierzycielowi na spłatę długu. Trzeba jednak pamiętać, iż taka sytuacja, gdy dłużnik dysponuje kontem bankowym i środkami pieniężnymi jest niezwykle rzadka. Dłużnicy często zabezpieczają się przed egzekucją komorniczą i zamykają swoje konta bankowe lub przepisują je na członków rodziny, by wykazać w sądzie, iż nie posiadają żadnych środków pieniężnych. Gdy dłużnik nie posiada konta bankowego, wówczas komornik musi udać się do miejsca, w którym on ostatnio zamieszkiwał. W takiej sytuacji jest on zobowiązany zająć rzeczy, które mają wartość pieniężną. Po ich sprzedaży, pieniądze pokryją bowiem dług.

Co najczęściej zajmują komornicy?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaka jest kwota zadłużenia oraz jaki majątek dłużnik posiada. Niekiedy, komornik zajmuje od razu całe mieszkania, domy, a nawet firmy i wystawia je na licytacje komornicze. Gdy długi są mniejsze, zająć można przedmioty, które posiadają jakąkolwiek wartość, by je spieniężyć. Mogą to być samochody, przyczepy, motocykle, sprzęty RTV/AG, biżuteria oraz wiele, wiele innych.

Redakcja firma-wnecie.pl

Grupa osób dzieląca się wiedzą i doświadczeniem związanymi z biznesem, pracą i finansami. Bardzo bliskim nam tematem jest też rozwój osobisty, dlatego o nim również piszemy wiele artykułów. Do lektury naszego bloga zachęcamy szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?